Ponad 600 tys. hektarów zajmują lasy znajdujące się (na terenie województw: śląskiego, opolskiego oraz części małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i dolnośląskiego pod zarządem Rejonowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Ponad 95 proc. drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu. Ok.18100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa.
Lasy prywatne zajmują w wymienionym rejonie 127 tys. ha, z czego 117 tys. znajduje się w nadzorze katowickiej RDLP. Leśnictwo ma znacznie nie tylko w ochronie środowiska, ale także w gospodarce państwa. Rocznie z lasów państwowych pozyskuje się ok. 1,5 mln m sześc. drewna. Szczególnie ważne w systemie są obszary Natura 2000.
Natura 2000, to program dążący do zbudowania w Unii Europejskiej wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa).Celem Natury 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Obecnie w Polsce sieć Natura 2000 zajmuje prawie 20 proc. powierzchni lądowej kraju
W rejonie działania katowickiej Dyrekcji obszary Natura 2000 zajmują 115 tys. ha - między innymi 5 obszarów ochrony ptaków i 36 obszarów siedliskowych. Przypomnijmy, że RDLP od roku uczestniczy w akcji, finansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, "Natura nie boli". Kampania ta wyjaśnienia społeczeństwu, że ochrona środowiska - w tym przypadku sformowana w sieć Natura 2000 - jest dobra nie tylko dla flory i fauny, ale także i dla człowieka.
Jednym z obszarów Natury 2000 jest dolina rzeki Mała Panew z 9 siedliskami przyrodniczymi. Status obszaru chronionego to miejsce otrzymało w 2009 r. Jak malownicza, to widać najlepiej na zdjęciach. Wiele jest jednak do zrobienia dla poprawy ekologicznej jakości Małej Panwi. Rzeka toczy zanieczyszczone wody, najczęściej IV klasy, w co trudno uwierzyć, gdy się ją widzi na własne oczy.
W galerii: Natura 2000 widziana z kajaka płynącego w dół Małej Panwi (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.