Już ponad dwieście lat górnictwo towarzyszy życiu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Pierwsze informacje o jego eksploatacji pochodzą z 1763 r. Wówczas to, w dolinie Burnia w Ostrawie Śląskiej, odkryto pokłady węgla, trzynaście lat później węgiel odkryto w Karwinie. Górnictwo rozwijało się równolegle w Jesionikach, w okolicach Karlove Studanki.
Prestiżowy amerykański dziennik New York Times umieścił Jesioniki jako jedno z 46 miejsc na świecie polecanych swym czytelnikom. Gazeta zachęca do ich odwiedzin w 2013 r.
Miejscowość położona jest na wysokości 800 m n.p.m. W miejscowości znajduje się najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, Praděd. Kiedyś wydobywano tu rudy żelaza. Dziś kurort słynie z wody mineralnej bogatej właśnie w żelazo. To właśnie tutaj bije serce górnictwa wodnego w Republice Czeskiej.
Woda oznacza życie, dlatego osady zakładano w pierwszej kolejności tam, gdzie w pobliżu było jej pod dostatkiem, zarówno dla człowieka i zwierząt, jak również na potrzeby maszyn. Woda ma pamięć. Wystarczy zapytać starszych mieszkańców, którzy przeżyli kiedyś powódź w leżących w dolinách miejscowościach. Posiada również potężne siły - drapieżność, energię, życiodajną moc i moc leczniczą. Skrywa ją i chroni głęboko pod ziemią. Tam, gdzie wypływa jako strumień, czy źródło, przychodzą ludzie, niektórzy by się orzeźwić, inni z nadzieją na uzdrowienie. Na uzdrawiającą moc wody zwrócił kiedyś uwagę, podobno podczas wypasania kóz, miejscowy chłopiec Wincenty Priessnitz. Legenda głosi, że obserwował sarnę, która moczyła zranioną nogę w strumieniu i wyzdrowiała! Jesioniki słyną ze źródeł leczniczych. W samej okolicy miasta Jesionik jest ich około osiemdziesięciu.
Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu i leczniczemu klimatowi Karlova Studanka jest idealnym miejscem kuracji pacjentów z chorobami dróg oddechowych.
Malownicze są także same Jesioniki, z niezwykle urozmaiconą fauną i florą. W 1969 roku utworzono tu Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (OCHKJ) zajmujący powierzchnię 740 km kw. Należą do niego cztery rezerwaty przyrody - Praděd (Pradziad), Šerák-Keprník, Rejvíz i Skřítek (Karzełek) oraz 19 innych rezerwatów przyrody i 6 pomników przyrody. Teren CHKOJ jest w osiemdziesięciu procentach porośnięty lasami, głównie świerkowymi, a w mniejszej części bukowymi. Wstęp do rezerwatów przyrody jest dozwolony, turysta jest tu mile widziany, ale wolno chodzić tylko po wyznaczonych trasach. Z pewnością warto odwiedzić Jesioniki, zwłaszcza w końcu lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.