Od 2000 r. jestem na emeryturze górniczej, na którą przeszedłem z chwilą ukończenia 50 lat. Do czasu emerytury pobierałem rentę wypadkową. Przepracowałem 21 lat pod ziemią, czy zatem jest możliwe zaliczenie mi 4 lat pobierania renty do emerytury? Jeśli tak, to proszę odesłać mnie do konkretnego uregulowania prawnego - pisze czytelnik nettg.pl.
Na pytane odpowiada Anna Sobańska-Waćko, rzecznik oddziału ZUS w Chorzowie:
W myśl obowiązujących przepisów do okresu pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią zalicza się okresy niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, przypadające w czasie trwania stosunku pracy.
Nowelizacja ustawy emerytalnej z 21 lipca 2005 roku nie wprowadziła zmian w tym zakresie. Tak więc, brak jest możliwości doliczenia do stażu pracy okresu pobierania renty wypadkowej.
Natomiast w myśl przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2007 roku do okresu pracy górniczej nie jest wliczany okres niezdolności do pracy z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
Masz pytanie do naszych ekspertów? Chcesz poznać inne porady? Sprawdź: Porady ekspertów w nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.