Sportowe i geologiczne emocje w malowniczej scenerii dawnej kopalni uranu w masywie Śnieżnika czekają na uczestników i widzów IV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Poszukiwaniu Minerałów, które odbędą się w sobotę 15 sierpnia w Kletnie koło Stronia Śląskiego.
- Jednym z celów imprezy, która co roku przyciąga coraz więcej gości, jest rozpowszechnianie wiedzy na temat mineraologii, popularyzacja wiedzy geologicznej, zebranie próbek minerałów i ich dokumentacja fotograficzna - powiedział nettg.pl Andrzej Gustaw, prezes Podziemnej Trasy Turystyczno-Edukacyjnej w Starej Kopalni Uranu w Kletnie, która przygotowuje zawody wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Stroniu Śląskim.
Uczestnicy mistrzostw losują działki, na których kopią skały w poszukiwaniu atrakcyjnych minerałów
fot. gory.info.pl
Kilkugodzinna penetracja wyznaczonego terenu w Dolinie Kleśnicy służyć będzie też promocji regionu. Mistrzostwom patronują starosta powiatu kłodzkiego - Krzysztof Baldy, burmistrz Stronia Śląskiego - Zbigniew Łopusiewicz oraz - po raz pierwszy w historii zawodów - Katedra Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Poszukiwacze mogą łączyć się w grupy do trzech osób. Na znalezienie najpiękniejszych okazów przewidziano półtora godziny (dzieci i młodzież do lat 15 pracować będą tylko 45 min. i zwolnione są z wpisowego 30 zł). Regulamin nie wyznacza techniki pozyskiwania minerałów, lecz zastrzega, że muszą zostać zachowane zasady bezpieczeństwa. Przed losowaniem działek i startem odbędzie się krótkie szkolenie w rozpoznawaniu minerałów.
Znalezione okazy oceni fachowe jury, któremu przewodniczyć będzie dr Eligiusz Szełęg, geolog z Uniwersytetu Śląskiego. Najwyżej punktowane będą agaty i piryty. Jurorzy uwzględnią m.in. rzadkość występowania okazów na terenie Doliny Kleśnicy, wielkość minerału, jego walory wizualno-kolorystyczne.
Szczegółowy program mistrzostw
Historia górnictwa w Kletnie liczy sobie ponad 6 stuleci. W tym okresie wydobywano tutaj m.in. rudy żelaza, srebra, miedzi i uranu oraz fluoryt. Ostatnimi świadectwami górniczej przeszłości Kletna są dzisiaj unikalne sztolnie dawnej kopalni uranu oraz hałdy w jej pobliżu. W Kowarach, w dawnej kopalni uranu znakomicie funkcjonuje dzisiaj trasa turystyczna, będąca największą atrakcją miejscowości.
W krajach Unii Europejskiej podobne tereny są otaczane szczególną opieką, bowiem ochrona krajobrazu pokopalnianego (w tym również i hałd) jest niezwykle istotna dla zachowania dziedzictwa kulturowego oraz atrakcyjności infrastruktury turystycznej (geoturystyki) - podkreślają gemmolodzy z UŚl.
Kletno jest również miejscem niezwykle cenionym przez mineralogów. Znanych jest stąd ponad 60 gatunków mineralnych, a jeden z nich - bohdanowiczyt (Banaś, Ottermann 1967: Bohdanowiczyt - nowy selenek srebra i bizmutu z Kletna w Sudetach. Przegląd Geologiczny nr 5) został tutaj opisany po raz pierwszy w świecie.
Lista minerałów występujących w Kletnie zdaje się nie być jeszcze zamknięta, bowiem opisywane są stąd coraz to nowe, dotychczas nieznane w tym miejscu minerały, np. mottramit i kasolit (Siuda, Szełęg 2008: Vanadium and uranium secondary minerals from Kletno deposit. Mineralogia - Special Papers Vol. 32) . Z tego też powodu Kletno jest wspaniałym terenem do prowadzenia badań naukowych oraz edukacji studentów w zakresie geologii, mineralogii i petrografii - uważają członkowie koła naukowego gemmologów UŚl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.