Główny Instytut Górnictwa zakończył realizację projektu pn. "Inicjatywy energetyczne w zakresie niskiej emisji gazów cieplarnianych z kopalń węgla" (LOWCARB), finansowanego ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali. Jego celem był rozwój nowoczesnych technologii ograniczania produkcji gazów cieplarnianych w górnictwie węgla kamiennego.
W ramach projektu dokonano inwentaryzacji emisji metanu z kopalń węgla kamiennego na obszarze Unii Europejskiej oraz opracowano metodologię redukcji emisji gazów kopalnianych, w tym metanu. Określona została najbardziej efektywna technologia, która uwzględnia specyficzne właściwości pokładu węglowego, charakterystyczne dla danego zagłębia węglowego. Przeprowadzone zostało modelowanie numeryczne w celu ustalenia optymalnych parametrów odmetanowania, takich jak długość, średnica i rozmieszczenie otworów wiertniczych w pokładzie, stopnie zasysania gazu dla głównych typów węgla, modelowanie wyrzutów metanu i węgla w przodkach w celu określenia zagrożenia i ryzyka ich wystąpienia. W efekcie opracowano dwa programy komputerowe dotyczące modelowania odmetanowania pokładów węgla o różnej przepuszczalności i modelowania wyrzutów metanu i węgla, z wartościami ułatwiającymi proces ostrzegania. Optymalizacja technologii odmetanowania została zweryfikowana podczas prób dołowych w wyznaczonych kopalniach.
Dzięki temu opracowana została analiza ekonomiczna wyprzedzającego wydobycia metanu przed robotami eksploatacyjnymi i wytyczne dla różnych warunków eksploatacji węgla. Partnerami projektu były firmy i instytucje z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Słowenii: University of Exeter, Asociación para la Investigación y el Desarrollo Industrial de los Recursos Naturales, Premogovnik Velenje, Kompania Węglowa SA, Hulleras Del Norte SA, Mines Rescue Service Ltd, University of Nottingham oraz University of Oviedo.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.