Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienia zasady przyznawania dotacji do kolektorów słonecznych, dotacji korzystnych dla tych, którzy sprzedawali kolektory "made in China".
To efekt medialnej burzy powstałej po interwencji producentów i dystrybutorów znacznie wydajniejszych polskich kolektorów.
Już od pierwszego października 2013 roku kwota dopłaty do zakupu instalacji kolektorów słonecznych uzależniona będzie od powierzchni czynnej kolektora, a nie jak dotychczas od całkowitej powierzchni instalacji. Oznacza to, że inwestor zapłaci tyle samo za instalację chińską, co za polską. Dzięki temu użytkownicy nie będą już musieli kierować się ceną, a wydajnością.
Chińskie produkty mają moc mniejszą o połowę od instalacji krajowych. Firmy instalujące kolektory, automatycznie polecały swoim klientom te instalacje, na które dostaną więcej pieniędzy z dofinansowania. Najczęściej nikt się nie zastanawiał nad wydajnością instalacji, ani gwarancją na sprzęt. Główną rolę odgrywała cena.
Po licznych prośbach, skargach i wnioskach inwestorów, polscy producenci kolektorów postanowili interweniować w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.
- Chodziło nam przede wszystkim o niczego nieświadomych klientów, którzy myśleli, że za mniejszą cenę mogą mieć tak samo dobrą instalację. Bardzo nas ucieszyła informacja, że nasze starania nie poszły na marne i NFOŚiGW pochylił się nad problemem użytkowników kolektorów słonecznych - mówi Kamil Jeziorko, ekspert firmy Watt, jednego z krajowych producentów kolektorów słonecznych.
"W trzyletniej historii tego popularnego na polskim rynku programu dopłat to kolejna zmiana, wprowadzona pod kątem potrzeb zmieniającego się rynku. Do obliczania wielkości dopłaty indywidualnej zastępuje się powierzchnię całkowitą (wymiarów zewnętrznych) paneli słonecznych na powierzchnię czynną wytwarzającą ciepło. Klient będzie mógł zatem zdecydować czy kupić więcej paneli charakteryzujących się mniejszą efektywnością czy mniej ale za to o wysokiej sprawności..." - podał w komunikacie NFOŚiGW.
W ramach programu wypłacono dotacje, na łączną kwotę prawie 280mln zł dla 42 tys. beneficjentów, którzy zainstalowali kolektory o łącznej powierzchni przekraczającej 28 tys. m kw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.