W poniedziałek, 5 sierpnia, w Warszawie odbędzie się robocze spotkanie ministrów środowiska Marcina Korolca i jego brytyjskiego odpowiednika Owena Patersona nt. polskich inwestycji i rozwiązań prawnych ws. gazu z łupków - poinformował rzecznik resortu Paweł Mikusek.
- Brytyjczycy są zainteresowani naszymi regulacjami w zakresie poszukiwania i wydobywania gazu z łupków - dodał Mikusek.
Przypomniał, że Wielka Brytania, tak jak Polska chce wydobywać gaz ze źródeł niekonwencjonalnych. W ostatnim budżecie na rok obrachunkowy 2013-14, minister finansów George Osborne wprowadził ulgi podatkowe dla firm poszukujących i eksploatujących złoża gazu z łupków. Część zysków ma trafić do społeczności lokalnych.
Rzecznik resortu środowiska ocenił, że Polska dla partnerów brytyjskich jest dobrym przykładem, ponieważ w naszym kraju poszukiwania gazu z łupków są faktycznie dokonywane. - Chodzi o to, by prawo było przejrzyste, tak aby inwestorzy wiedzieli jak się organizować - zaznaczył.
Mikusek poinformował również, że Paterson we wtorek odwiedzi Pomorze gdzie prowadzone są prace poszukiwawcze.
Pod koniec lipca wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak powiedział, że w Polsce wykonano 46 otworów wiertniczych w poszukiwaniu gazu z łupków. W jedenastu dokonano tzw. wierceń poziomych, a cztery są w toku. Dodał, że dokonano też 6 pełnych szczelinowań hydraulicznych.
Prace poszukiwawcze wykonuje obecnie 18 spółek. Do 25 lipca wydano 103 koncesje na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Zdaniem Woźniaka, ich liczba w ciągu dwóch lat prawdopodobnie się nie zmieni i będzie oscylowała w granicach 100.
Według Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), gazu z łupków może być 350-750 mld metrów sześciennych. Szacunek ten obejmuje obszary tzw. pasa łupkowego, które ciągną się przez Polskę, włącznie z obszarami morskimi. Zdaniem PIG możliwe jest nadal rozpoczęcie wydobycia przemysłowego gazu z łupków pod koniec 2014 roku, choć w niewielkiej ilości.
Dotychczas z projektów poszukiwania gazu łupkowego w Polsce wycofały się ExxonMobile i Talisman Energy, decyzję taką podjął też Marathon Oil Poland.
Według Trevora Sikorskiego, analityka Energy Aspects w Londynie, w 2025 roku produkcja gazu z łupków w Polsce będzie stanowiła 50 proc. całego wydobycia w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, produkcja gazu z łupków w 2020 r. we Wspólnocie 17 mld m sześć., czyli 4 proc. obecnego zużycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.