Ogólny obraz gospodarki potwierdza powolne wychodzenie z dołka i daje podstawy do oczekiwania poprawy w drugiej połowie roku - uważa Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy premierze.
- Wskaźnik PMI w lipcu był powyżej nawet najbardziej optymistycznych oczekiwań. Wzrost w skali miesiąca oraz osiągnięty poziom były największe od stycznia 2012. Zgodnie z tym, czego można było się spodziewać, dalszą poprawę odnotowano w kategoriach zamówienia i zamówienia eksportowe. Dzięki temu przerwana została seria 15 miesięcy spadku produkcji w przemyśle. Według badania, w minionym miesiącu produkcja rosła najszybciej od stycznia 2012 i tempo było powyżej długoterminowej średniej. Moim zdaniem, dane o lipcowej produkcji po raz kolejny mogą okazać się lepsze od większości przewidywań, moja prognoza to wzrost o 7 proc. rdr - napisał Reluga w biuletynie Rady.
- Z drugiej strony, wskaźnik dotyczący zatrudnienia w PMI jest nadal poniżej 50 pkt. Zmienna ta jest opóźniona w stosunku do cyklu koniunkturalnego, więc nie powinno to dziwić. W tym kontekście, warto przypomnieć o pierwszych pozytywnych sygnałach z rynku pracy w danych o zatrudnieniu z sektora przedsiębiorstw oraz szczegółowych danych o bezrobociu - dodał.
Zdaniem Relugi, ogólny obraz gospodarki potwierdza powolne wychodzenie z dołka i daje podstawy do oczekiwania poprawy w drugiej połowie roku.
- Szczególnie, że wskaźniki PMI dla strefy euro były nawet lepsze niż ich dobre odczyty wstępne i dodatkowo pozytywnie zaskoczył wskaźnik ISM dla przemysłu w USA - napisał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.