Na bezpłatne badania i konsultacje z zepołem fizjoterapeutów zaprosiła w poniedziałek (29 lipca) Unia Bracka z okazji otwarcia nowoczesnej pracowni rehabilitacyjnej w Gliwicach przy ul. Bojkowskiej 20.
Pracownię rehabilitacji, która służyła w przeszłości głównie górnikom byłej kopalni Gliwice w budynku poradni zdrowia, Unia Bracka przeniosła z sutereny na pierwsze piętro. Kosztem kilkuset tysięcy złotych wyremontowano i wyposażono specjalistyczne gabinety a budynek Przychodni Brackiej Gliwice już z daleka można rozpoznać po odnowionej czerwonawej fasadzie. W tym samym pawilonie przy ul. Bojkowskiej 20 w Gliwicach mieści się również Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Uroczyste otwarcie pracowni z udziałem m.in. Leonarda Klabisa, przedstawiciela fundatorów Unii Brackiej i dyrektora kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu odbyło się o godz. 13. Natomiast z okazji dnia otwartego od rana do popołudnia wszyscy chętni mogli spotkać się z zespołem specjalistów rehabilitacji a w specjalnym namiocie przed przychodnią przeprowadzano powszechnie dostepne, darmowe badania ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru.
Poświęcenia pomieszczeń, w których znajduje się m.in. sprzęt do leczenia laserem, ultradźwiękami, magnetronem poświęcił ks. Henryk Gerlic, proboszcz pobliskiej parafii akademickiej pw. św. Michała Archanioła.
W okolicznościowym przemówieniu prezes Fundacji Unia Bracka Jarosław Stopa zwrócił uwagę, że swoją renomę rehabilitanci w placówkach Unii Brackiej zdobywali w ciągu wielu lat pracy w górniczej służbie zdrowia, dzięki czemu dziś mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem i wiedzą.
Zbigniew Mazur, kierownik Pracowni Rehabilitacji w Przychodni Brackiej Gliwice ocenia, że w nowych warunkach znacznie podniesie się komfort zabiegów, z których najczęściej korzystają pacjenci z bólami kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego oraz klatki piersiowej i promieniującymi do kończyn. - Mylnie brane są przez chorych za pierwsze oznaki zawału. Tymczasem podobnie jak bóle migrenowe u kobiet powodowane są często przyjmowaniem złej pozycji w ciągu dnia i złym ułożneiem ciała podczas snu - mówi Mazur. Specjalista doradza regularne ćwiczenia rozciągające i korygujące przeciążenia np. krótkie przerwy w pracy z odchylaniem głowy (tzw. retrakcją) dla siedzących przy komputerach lub półgodzinne układanie się na wznak z uniesionymi nogami po powrocie z pracy, w której musimy stać.
- Podczas wizyty w gabinecie pokazujemy pacjentom wiele ćwiczeń, które zastosowane w odpowiednim momencie i na co dzień są w stanie ustrzec przed koniecznością stosowania kuracji farmakologicznych a nawet przed operacjami - szef pracowni zaznacza, że fachowe zabiegi i farmakoterapia to tylko połowa sukcesu. Resztę wysiłku trzeba włożyć we własne ćwiczenia rehabilitacyjne w domu. Dlatego w Gliwicach stawiają na edukowanie pacjentów.
Coraz częściej do fizjoterapeutów przychodzą ludzie w zaawansowanej fazie schorzeń, którzy bagatelizowali je i zaniedbywali leczenie, uśmierzając ból tabletkami. Szef gliwickich rehabilitantów poleca praktyczną "zasadę 5. dnia".
- Przez pierwsze dni możemy łagodzić ból kręgosłupa przy pomocy wałków, poduszek, jeśli jednak nie minie piątego dnia, to znaczy, że trzeba pójść do specjalisty - objaśnia.
Na 23 przychodnie brackie w aglomeracji katowickiej doświadczeni rehabilitanci Unii Brackiej czekają nie tylko w Gliwicach, ale też w Bytomiu, Katowicach, Knurowie, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Szczygłowicach i Zabrzu.
Zbigniew Mazur podkreśla, że fizjoterapia w Unii Brackiej tradycyjnie cieszy się dobrą renomą. - Nasze kinezyterapeutki wykorzystują dodatkowe umiejętności zdobyte na kursach m.in. Thera-Band, Szkoły pleców. W elektrolecznictwie używa się całej gamy zabiegów łącznie z najnowocześniejszą laseroterapią i magnetoterapią. Szczególnym powodzeniem cieszą się zabiegi masażu - wylicza szef gliwickiej pracowni rehabilitacyjnej, który sam specjalizuje się w tzw. terapii manualnej metodami Plaatsmana, Kaltenborna-Evjenth'a a przede wszystkim Mulligana (jest jednym z 7 certyfikowanych terapeutów tej ostatniej metody w Polsce).
- Efektywność tych technik jest czasami naprawdę zaskakująca i przynosi często szybki rezultat w wielu powszechnych dolegliwościach, takich jak zespół łokcia tenisisty lub golfisty, zespół bolesnego barku, uporczywe bóle głowy, korzeniowe zespoły bólowe kręgosłupa w przebiegu dyskopatii, dolegliwości bólowe na tle coxartrozy lub gonartrozy i inne - mówi Mazur.
W niedalekiej przyszłości Pracownia Rehabilitacji Przychodni Brackiej Gliwice przy ul. Bojkowskiej wykonywać będzie też zabiegi krioterapii miejscowej oraz tapingu (plastrowania) medycznego.
W galerii: uroczyste otwarcie Pracowni Rehabilitacji w Przychodni Brackiej Gliwice przy ul. Bojkowskiej 20 w Gliwicach, poniedziałek, 29 lipca 2013 r., godz. 13 (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Super! Gratuluję Państwu nowego ośrodka
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.