Złoty powinien się stabilizować w okolicach 4,20-4,22 za euro. Wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej pomogą wyznaczyć kierunek kolejnego ruchu - uważają dilerzy
- Wydaje mi się, że względem euro przedział 4,20-4,22 to będzie przestrzeń, w której złoty może na razie się zatrzymać. Jutro są dane, które pomogą nam ocenić, w jakim kierunku pójdzie dalej - powiedział PAP diler PLN Banku BPH Marek Cherubin.
We wtorek GUS poda dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec.
- W tym miesiącu nie ma więcej istotnych z punktu widzenia rynku walutowego danych krajowych. Powinno być dosyć stabilnie, sentyment jest pozytywny. Brak złych wiadomości będzie wpływał korzystnie na złotego - powiedział Cherubin. - Należy też pamiętać, że mamy +de facto+ sezon wakacyjny - obserwujemy mniejsze zainteresowanie handlem - dodał.
Zdaniem Cherubina poniedziałkowe umocnienie złotego można przypisać korzystnemu sentymentowi przy braku publikacji na rynkach globalnych.
- Dzisiaj złoty w ciągu całej sesji systematycznie się wzmacniał. Z poziomu 4,2350 zszedł jeszcze prawie 2 grosze w dół, teraz następuje stabilizacja na poziomie 4,22. Jest to kolejny dzień umocnienia, które zawdzięczamy pozytywnemu sentymentowi przy spokoju na rynkach globalnych - uważa Cherubin.
- Obecnie zapadają obligacje i są wypłacane kupony z tych papierów, w związku z czym sporo pieniędzy wpływa na rynek. Są one dalej inwestowane na rynku wtórnym, stąd mamy do czynienia z umocnieniem - powiedział PAP szef dilerów papierów dłużnych ING Banku Śląskiego Bartłomiej Wit. - Oprócz tego nastąpiła stabilizacja na rynkach bazowych - dochodowości utrzymują się na stałych poziomach. Dla notowań polskiego długu dane z rynku europejskiego i amerykańskiego są nadal bardzo ważne - to jest główny czynnik, który wskazuje kierunek ruchu - dodał.
W ocenie Wita brak podaży w najbliższym okresie pozytywnie wpływa na rentowności obligacji.
- Dzisiaj obserwowaliśmy mocniejszy dzień na rynku i ma to bezpośredni związek z tym, że ministerstwo ogłosiło, że nie przeprowadzi aukcji 23 lipca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.