Z końcem czerwca br. zakończyła się realizacja, finansowanego z Funduszu Badawczego Węgla i Stali, projektu europejskiego o akronimie MINFIREX. Koordynatorem projektu była DMT GmbH & Co KG zaś konsorcjantami AITEMIN, EMAG, HUNOSA, KOMAG, MRSL i UK Coal. KOMAG zrealizował w ramach projektu zadanie badawcze dotyczące skutecznej ochrony przed wybuchem metanu i pyłu węglowego.
Opracowany nowatorski system ograniczania skutków zapłonu metanu został oparty na wysokowydajnym układzie tłumienia wybuchu - wyposażonym w układ detekcji zapłonu, układ gaszenia oraz układ zasilania i wyzwalania - pozwalającym na przeniesienie oddziaływania strefy wybuchu bliżej czoła wyrobiska korytarzowego, co zmniejszy ekspansję skutków zapłonu na obsługę maszyn pracujących w wyrobisku.
Łatwa mobilność układu wraz z odizolowaniem czynnika gaśniczego od wpływu wilgoci znajdującej się w wyrobisku, a pochodzącej z powietrza kopalnianego lub opadów z zawilgoconego pokładu, poprawi niezawodność działania systemu i podniesie poziom bezpieczeństwa pod ziemią minimalizując straty powstałe w wyniku niekontrolowanego wybuchu. Uzyskane w projekcie wyniki testów stanowiskowych przeprowadzonych w skali 1:1 pozwalają na zainteresowanie tym rozwiązaniem użytkowników polskich kopalń w celu poszerzenia dostępnych środków ochronnych wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji węgla z rejonów o zwiększonej ekspozycji na metan i pył węglowy.
Opracowany przez KOMAG aktywny układ tłumienia wybuchu pozwoli na zmniejszenie niespodziewanych zapłonów i wybuchów metanu. Może on być uzupełnieniem stosowanych dotychczas, podczas drążenia wyrobisk korytarzowych kombajnami chodnikowymi, środków redukujących zagrożenie pyłem węglowym i metanem.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.