1500 delegatów z całego świata uczestniczyć będzie w 23. Światowym Kongresie Górniczym, który rozpocznie się 11 sierpnia br. w Montrealu. W tym cyklicznym spotkaniu górniczej nauki i praktyki weźmie udział również delegacja z Polski.
Trwające do 15 sierpnia br. obrady toczyć się będą w ramach 14 sesji tematycznych, dotyczących m.in. takich zagadnień, jak: górnictwo odkrywkowe i głębinowe, wentylacja, bezpieczeństwo, mechanika górotworu, zrównoważony rozwój, geofizyka stosowana i innowacje. Osobna sesja poświęcona zostanie pracującym w górnictwie kobietom: barierom jakie ograniczają ich zatrudnianie, oferowanym im możliwościom rozwoju zawodowego oraz ścieżkom awansu.
Imprezami towarzyszącymi Kongresowi będą: Międzynarodowe Sympozjum Automatyki i Robotyki w Budownictwie i Przemyśle Górniczym oraz Targi EXPO, w których udział weźmie ponad 300 wystawców reprezentujących przemysł górniczy i maszynowy, ale także takie dziedziny jak automatyka i robotyka, budownictwo, technologie informatyczne czy wiertnictwo. Kongres stanie się tym samym nie tylko płaszczyzną wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy i kontaktów handlowych. Spotkanie przygotowywane jest przez Kanadyjski Instytut Górnictwa (CIM) we współpracy z pięcioma kanadyjskimi uczelniami wyższymi: McGill University, University of British Columbia, Queen University, University of Toronto i University of Alberta.
Poprzedni, 22. Światowy Kongres Górniczy odbył się w 2011 r. w Istambule. Uczestniczyło w nim ponad 1200 osób z 51 państw świata. Tematem przewodnim spotkania były "Innowacje i wyzwania w górnictwie". Na kongresie, w ramach ośmiu bloków tematycznych, 50 sesji i 37 posterów, zaprezentowano 274 referaty. Przed dwoma laty Polacy zaprezentowali się godnie, fachowo i merytorycznie. Członkowie polskiej delegacji, liczącej 60 osób, nie tylko wygłosili podczas kongresu ok. 20 referatów, ale także poprowadzili kilka sesji. Referat prof. Józefa Dubińskiego, prezydenta Światowego Kongresu Górniczego, był jednym z otwierających kongres. Spotkanie w Istambule zakończyło się przyjęciem deklaracji, w której dużą wagę położono na bezpieczeństwo pracy, wprowadzanie do górnictwa automatyzacji, robotyki i mechanizacji, tak, aby ograniczać obecność ludzi w miejscach najbardziej niebezpiecznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.