PGE, KGHM, Tauron i Enea uzgodniły zasadnicze warunki projektu jądrowego. Jest możliwe, że we wrześniu podpisana będzie umowa nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej - dowiedziała się PAP od jednego z uczestników.
- Podczas spotkania zespołu roboczego dla projektu jądrowego spółki uzgodniły zasadnicze warunki projektu. Wydaje się, że na początku września możliwe będzie podpisanie umowy - powiedziała PAP osoba zbliżona do jednej ze spółek.
Pod koniec czerwca PGE, KGHM, Tauron oraz Enea zawarły porozumienie w sprawie kontynuowania prac związanych z wypracowaniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce celowej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Porozumienie obowiązuje do 30 września 2013 r., z możliwością przedłużenia okresu jego obowiązywania o jeden kwartał.
We wrześniu ubiegłego roku spółki podpisały list intencyjny dotyczący kupna udziałów w spółce celowej, powołanej do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Według ustaleń, PGE ma pełnić bezpośrednio lub przez podmiot zależny rolę wiodącą w procesie przygotowania i realizacji projektu.
Rządowe plany przewidują budowę przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW. Aleksander Grad, prezes PGE EJ1 mówił ostatnio, że pierwszy blok powinien ruszyć pod koniec 2024 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.