Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, specjalnie dla portalu górniczego nettg.pl komentuje raport koncernu BP dotyczący ogólnej sytuacji na rynku paliw w roku 2012.
W czerwcu br. ukazał się na platformie argus.com raport, na temat ogólnej sytuacji na rynku paliw w roku 2012 r., który powstał w koncernie BP.
W świetle tej analizy należy stwierdzić, iż mimo przeważających spadkowych trendów na tym rynku, węgiel pozostał najbardziej pożądanym paliwem stałym w kontekście poziomu zapotrzebowania, natomiast tempo wzrostu było najsłabsze w stosunku do średniej historycznej. Konsumpcja węgla wzrosła o 2,5 proc., tj. dużo poniżej 10-letniej średniej, która wyniosła 4,4 proc. Pomimo to, w porównaniu do innych paliw, konsumpcja węgla miała największe tempo wzrostu - po raz pierwszy Chiny skonsumowały ponad połowę światowej podaży. Zużycie węgla w krajach OECD stanowiła 28 proc., natomiast USA 11, 7 proc.
Światowa produkcja węgla wzrosła o 2 proc., - w Chinach wzrosła o 3,5 proc. a w Indonezji 9 proc., rekompensując spadek produkcji w USA(tj. o 7,5 proc.). Węgiel od 1970 roku osiągnął największy udział w strukturze konsumpcji energii pierwotnej tj. 29,2proc.
Węgiel sprostał konkurencji ze strony takich źródeł jak hydroenergia czy energia odnawialna wraz z tanim gazem ziemnym w Ameryce Północnej.
Światowa produkcja biopaliw obniżyła się po raz pierwszy od 2000 r. z powodu spadku tempa gospodarczego w USA, przy czym produkcja energii z paliw odnawialnych wzrosła o 15,2 proc. ustanawiając tym samym, rekordowy poziom 4,7 proc. w produkcji energii na świecie.
CO2 emitowane wskutek produkcji energii wzrosło, niemniej w słabszym tempie niż w 2011 r. Dla krajów OECD, lepsza efektywność energetyczna oraz zastąpienie węgla gazem z USA ograniczyło emisję CO2 na duża skalę. W USA emisje CO2 powróciły do poziomu z roku 1994.
Udokumentowane zasoby węgla obniżyły się do 860 mld ton. Z czego w Europie i Euroazji zasoby stanowiły 1/3 światowych rezerw, tj. 35,4 proc., następnie obszar Azji-Pacyfiku, których zasoby stanowiły 31 proc. oraz Ameryka Północna 28,5 proc. USA jest krajem posiadającym największe zasoby węgla na świecie, tj. aż 27,6 proc., następnie Rosja tj. 18 proc., Chiny 13 proc., Indie 7 proc. oraz Niemcy 4,7proc. Z grupy pozostałych krajów -będących producentami węgla - zasoby RPA stanowiły 3,5proc., Indonezji o 0,6 proc., Kolumbii 0,8 proc. i Polski 0,7proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dostawca KW wnioskuje o upadlosc firmy prezes Strzelec a pan Paszcza omawia raport BP za 2012 rok! To jest bardzo komiczne - pokazuje polska biurokracje w pelnej galii.