Jako "bardzo, bardzo wysokie" ocenił prezes Gazpromu Aleksiej Miller prawdopodobieństwo ułożenia na terytorium Polski gazociągu, który rosyjski koncern przedstawia jako 2. nitkę biegnącej już przez polskie terytorium magistrali Jamał-Europa. Polskie MSP uznało słowa Millera za nadużycie.
Efektywność projektu szef Gazpromu ocenił jako "nadzwyczaj wysoką". Miller mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie po zakończeniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy Gazpromu.
Rzeczniczka resortu skarbu Magdalena Kobos nazwała słowa przedstawiciela rosyjskiej firmy nadużyciem. - Stanowisko resortu skarbu w tej sprawie, które wielokrotnie przedstawialiśmy, jest klarowne i nie uległo zmianie - podkreśliła w przesłanym oświadczeniu. Kobos dodała, że "słowa przedstawiciela Gazpromu o +porozumieniu+ z Polską są nadużyciem, ponieważ porozumienia korporacyjne między spółkami prawa handlowego nie są i nigdy nie będą dokumentami o charakterze międzyrządowym".
Według źródła PAP zbliżonego do władz PGNiG opinia prezesa Gazpromu, że "projekt jest wysoce prawdopodobny", jest zdecydowanie przedwczesna i nie poparta żadnymi analizami. - Potrzeba jeszcze wielu dogłębnych analiz, by móc ocenić, czy proponowany przez Gazprom projekt gazociągu Jamał II może być w ogóle realizowany - poinformowało źródło.
Temat projektu gazociągu był poruszony podczas ostatniego - wtorkowego posiedzenia Rady Nadzorczej EuRoPol Gazu (spółki zarządzającej gazociągiem jamalskim - PAP) z inicjatywy strony rosyjskiej. Ale - według źródła PAP - polscy członkowie rady wskazali na konieczność przeprowadzenia dogłębnych analiz. - Zatem nie było mowy, że projekt ten mógłby wejść w fazę realizacji - zaznaczyło źródło.
Wstępne analizy co do możliwości budowy, efektywności i trasy gazociągu mają być gotowe we wrześniu.
Tymczasem Miller mówił w piątek o bardzo dużym zainteresowaniu tym projektem ze strony innych państw, zwłaszcza Słowacji i Węgier. - Projekt ten jest bardziej niż realny - oświadczył.
Miller podkreślił, że Rosja "ma z Polską podpisaną i obowiązującą umowę międzyrządową w sprawie realizacji projektu Jamał-Europa w dwunitkowym wariancie: Jamał-Europa I i Jamał-Europa II". - To porozumienie międzyrządowe zostało podpisane na wysokim szczeblu - dodał.
- Dlatego prawdopodobieństwo realizacji tego projektu oceniamy jako bardzo, bardzo wysokie. Do końca roku opracowane zostanie studium wykonalności projektu, które przedstawimy szerokiej opinii publicznej. Jestem przekonany, że jeszcze w tym roku wynegocjujemy pierwsze porozumienia z uczestnikami projektu w sprawie jego realizacji - powiedział prezes Gazpromu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.