Podczas ubiegłotygodniowej konferencji, poświęconej problematyce bezpieczeństwa w budowie i eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych, przedstawiciele Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego oraz firmy VITECH zaprezentowali opracowany i skonstruowany przez siebie prototyp hamulca tarczowego, przeznaczonego do hamowania przenośników taśmowych w kopalniach węgla kamiennego.
Hamulce tarczowe stosowane są powszechnie w maszynach wyciągowych oraz coraz częściej w przenośnikach taśmowych. Zaprezentowany hamulec tarczowy wyposażony jest w system sterowania SOBO (Soft Braking Option), co powinno poprawić bezpieczeństwo urządzeń transportowych pod ziemią.
- Zastosowanie hamulca tarczowego w wersji SOBO w przenośnikach taśmowych pozwala precyzyjnie zaprogramować proces hamowania - wyjaśnia Wiesław Janeta z CBiDGP. - Istotne jest to, że układ realizuje zmienną siłę hamowania zapewniając stałe opóźnienie lub stały czas hamowania, bez względu na masę transportowanego ładunku - dodaje Wiktor Solarczyk z firmy VITECH. Przedmiotowy hamulec tarczowy pozwala ponadto na przekaz wielu ważnych w procesie eksploatacji przenośników taśmowych informacji dotyczących stanu siłownika, stopnia zużycia okładziny, poziomu ciśnienia, poziomu i temperatury oleju oraz inne parametrów.
Zaproponowany układ hamulca tarczowego z systemem sterowania SOBO to jeden z elementów realizacji koncepcji e-kopalni, umożliwia więc precyzyjną pracę urządzenia poprzez system programowania na odległość. Znajdzie swoje zastosowanie najpierw w zakładach górniczych niezagrożonych wybuchem metanu. Kolejnym etapem prac konstrukcyjnych będzie przystosowanie urządzenia hamującego do pracy w kopalniach metanowych.
Hamulec tarczowy będzie prezentowany na stoisku Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego podczas wrześniowych Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.