14 czerwca 2013 r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbyło się seminarium prezentujące wyniki prac, prowadzonych przez GIG i Kompanię Węglową SA w ramach projektu pt. "Poprawa bezpieczeństwa szybów kopalnianych i nowe narzędzia do oceny ryzyka" o akronimie MISSTER. W seminarium uczestniczyło ponad 70 przedstawicieli zakładów górniczych, uczelni i innych jednostek zajmujących się problematyką szybów górniczych.
W ramach projektu opracowano w Instytucie specjalną sondę badawczą (SIS-1), pozwalającą na zdalne prowadzenie inspekcji obudowy szybów górniczych. Sonda umożliwia rejestrację wysokiej jakości obrazu obudowy szybu na całym jej obwodzie. Urządzenie SIS-1 pozwala także na pomiar głębokości ubytków obudowy za pomocą wbudowanych odległościomierzy laserowych. Sonda SIS-1 spełnia wymagania dyrektywy ATEX odnośnie stosowania w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, co potwierdzone jest odpowiednim certyfikatem.
Badania prowadzone przez GIG obejmowały również zagadnienie stateczności szybów likwidowanych. Ważnym etapem tych prac były szerokie badania laboratoryjne oraz dołowe różnych materiałów, mogących mieć zastosowanie do wypełniania szybów. Badano m.in. skład materiałów, uziarnienie czy też wpływ wysokości spadku swobodnego materiału zasypowego na zmianę jego uziarnienia. Ważnym parametrem materiału stosowanego do likwidacji szybów jest wodoprzepuszczalność. W ramach projektu MISSTER zaprojektowano i wykonano stanowisko badawcze do badań wodoprzepuszczalności materiałów zasypowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.