Katowicki Holding Węglowy, który kończy właśnie 20 lat, był pierwszą w historii polskiego górnictwa spółką akcyjną Skarbu Państwa o strukturze grupy kapitałowej i jako pierwszy testował na własnej skórze kolejne pomysły na restrukturyzację branży. Z jakim skutkiem?
- Z tamtych czasów do dzisiaj przetrwały tylko trzy spółki - mówi Roman Łój, prezes KHW, dając do zrozumienia, że nie zakończył się jeszcze czas próby, ale warto godnie uczcić jubileusz.
Na piątek zaplanowano akademię w Galerii Szyb Wilson, a w sobotę - radosne rodzinne świętowanie na stadionie Rozwoju Katowice przy ul. Zgody, nieopodal kopalni Wujek. Urodziny firmy górnicy KHW uczczą przede wszystkim modlitwą: jutro w katowickim Parku Kościuszki w drewnianym kościele pw. Michała Archanioła o godz. 7.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji górników KHW. W sobotę celebra odbędzie się w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.
Jest za co dziękować i o co prosić.
- Nie trzeba bujnej wyobraźni, aby przewidzieć, że najbliższe lata przyniosą ze sobą kto wie, czy nie trudniejsze i bardziej skomplikowane wyzwania. Pocieszające jest to, że według wszystkich prognoz węgiel jeszcze długo pozostanie na świecie i w kraju ważnym surowcem energetycznym - ocenia prezes Łój.
KHW zatrudnia dziś 17,5 tys. górników, w zeszłym roku wydobył 12 mln t węgla i należy do największych jego producentów w Europie. Dwudziesty rok istnienia - tak jak poprzednie - chce zakończyć z zyskiem.
Życzenia, które złożył swej "holdingowej rodzinie" oraz jej sąsiadom prezes KHW, można odczytać jako wezwanie do refleksji nad kruchością perspektyw dla polskiego górnictwa: "Wszystkim, którzy włączając prąd, korzystają z węgla, życzę, by mogli to robić do czasu, aż zostanie znalezione tańsze źródło energii, które zdoła go zastąpić".
WIĘCEJ: 20 lat KHW.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.