Wg wprowadzonej przez Eurostat nowej metodologii badania poziomu życia obywateli w krajach Unii Europejskiej, czyli tzw. Actual Individual Consumption (AIC, faktyczne spożycie indywidualne) Polakom żyje się lepiej niż sądzono - informuje Puls Biznesu.
Podobno nowa metodologia jest lepsza niż PKB na mieszkańca, gdyż bierze pod uwagę nie wielkość gospodarki, ale to, ile dóbr i usług statystyczny mieszkaniec kraju w ciągu roku rzeczywiście skonsumował. Wskaźnik ten obejmuje nie tylko te dobra i usługi, za które obywatel sam płacił, ale i te sfinansowane przez rząd i organizacje pozarządowe.
Nowa klasyfikacja pokazuje, że Polacy są nieco bogatsi niż pokazywały to dane o PKB na mieszkańca. Wg tradycyjnej metody w 2012 r. Polska miała zaledwie 66 proc. średniej unijnej i wyprzedzaliśmy tylko Bułgarię, Rumunię, Łotwę i Węgry. Wg AIC nasz poziom życia to 71 proc. średniej unijnej i wyprzedzamy nie tylko cztery powyższe kraje, ale także Czechy i Estonię.
Na czele tego rankingu znajduje się Luksemburg (141 proc. średniej unijnej), przed Niemcami (121 proc.) i Wielką Brytanią (120 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.