Jest ich o pół tysiąca więcej niż przed rokiem. W 59. edycji "Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce", opracowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, znajdują się dane dotyczące aż 12 945 krajowych złóż kopalin. Tegoroczne opracowanie podaje stan na 31 grudnia 2012 r.
- Publikacja zawiera informacje o zasobach udokumentowanych, których dokumentację zatwierdziła Komisja Zasobów Kopalin Ministerstwa Środowiska. Zasoby, których dokumentacja jest w trakcie opracowania lub weryfikacji, nie zostały przez nas ujęte - tłumaczy Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy PIG-PIB.
Jedną z 50 kopalin ujętych w zestawieniu jest węgiel kamienny. Udokumentowane zasoby bilansowe złóż węgla kamiennego na koniec ub.r. wynosiły 48 226 mln t. Zasoby złóż zagospodarowanych stanowią obecnie 39,7 proc. zasobów bilansowych i wynoszą 19 131 mln t. Z opracowania wynika, że w ciągu roku zasoby bilansowe tego surowca zmniejszyły się o 315,23 mln t. Głównym powodem była weryfikacja złóż niezagospodarowanych. Zmniejszeniu uległy zasoby złóż: Anna-Pole Południowe, Studzienice, Oświęcim-Polanka, Ćwiklice i Dankowice, z bilansu skreślone zostało złoże Rybnik-Jastrzębie. Na ubytek zasobów wpływ miały również wydobycie i straty.
W bilansie ujęto także przyrost zasobów, spowodowany głównie udokumentowaniem dwóch nowych złóż: Imielin-Południe (196,78 mln t) i Morcinek 1 (591,37 mln t). Zasoby przemysłowe kopalń, ustalone w projektach zagospodarowania złoża, wynoszą 4210,59 mln t i w stosunku do roku ubiegłego wzrosły o 32,14 mln t. Zasoby te określono w nawiązaniu do czasu trwania poszczególnych koncesji na wydobywanie kopaliny, więc ich rzeczywista ilość w niektórych złożach może być znacznie większa.
Konstytucja chroni ogólnie
Jak wskazuje prof. Ryszard M. Małajny, kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ochrona złóż kopalin zapisana była w Konstytucji uchwalonej 22 lipca 1952 r. W obowiązującej od 1 stycznia 1990 r. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się zapis, iż "władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
prawo, prawo i jeszcze raz biurokracja...
Nasz kochany rząd pewnie chętnie by sprywatyzował te zasoby tak jak zrobił to z łupkami.