Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo dot. nieprawidłowości w kopalni Wujek ruch Śląsk do których dochodziło w okresie od 16 kwietnia 2008 r. do 11 września 2009 r. - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez Martę Zawadę-Dybek, rzecznika prasowego PO.
Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 56 osobom. Wśród oskarżonych znalazły się osoby z kierownictwa kopalni, z wyższego i średniego dozoru oraz elektromonterzy kopalni.
Łącznie osobom tych przedstawiono 66 zarzutów, które dotyczą: sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego dla życia lub zdrowia wielu osób, poświadczania nieprawdy w dokumentacji technicznej związanej z odbiorem i rozpoczęciem eksploatacji ściany 409, uporczywego naruszenia praw pracowniczych do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach oraz narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez zezwolenie na przebywanie i roboty w strefie szczególnego zagrożenia tąpaniami.
Zarzuty dotyczą okresu od uruchomienia ściany 5 tj. od 16 kwietnia 2008 r. do dnia 9 września 2009 r.
Jeden z oskarżonych elektromonterów przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie mu kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Pozostałe osoby nie przyznały się do stawianych zarzutów, w swoich wyjaśnieniach jednak wskazywali na szereg nieprawidłowości, do których dochodziło na terenie kopalni.
Wobec oskarżonych nie są stosowane środki zapobiegawcze.
Materiał dowodowy w tej sprawie zgromadzono w 60 tomach akt głównych i 37 załącznikach. W śledztwie przesłuchanych zostało 444 świadków.
W tej samej sprawie umorzono częściowo postępowanie wobec 27 podejrzanych, którym wcześniej postanowiono zarzuty naruszania praw pracowników kopalni do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach, poświadczania nieprawdy w dokumentacji oraz sprowadzenia niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób zatrudnionych w rejonie ściany 5 i 4 pokładu 409 Pola Panewnickiego. Postanowienie wydano 10 kwietnia 2013 r. Jest ono prawomocne.
Za przestępstwo sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia powszechnego ( art. 165 §1 kk) grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo poświadczenia nieprawdy (art. 271 § 1 kk) zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, naruszania praw pracowniczych (art. 218 § 1 a kk) zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2 a przestępstwo narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia ( art. 220 §1 kk) karą pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A tak z ciekawości - TO GDZIE BYŁY TE WSZYSTKIE URZĘDY ODPOWIEDZIALNE ZA KONTROLĘ ZGODNOŚCI Z PRZEPISAMI ???? Gdzie był OUG WUG PIP i te inne ścieki biorące kasę za nic co ???? O niczym jak zwykle nie wiedziały ! Taaa akurat .... śmiech na sali i tyle !
niech te wyroki będą przestrogą dla innych.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Przydałyby się jakieś poważne wyroki bez zawiasów ,niektórzy z oskarżonych powracali na swoje stanowiska a nawet awansowali wyżej i zaczyna się już "powtórka z rozrywki"
idą po was