W poniedzialek (17 czerwca) rozpoczęła się zorganizowana przez Górniczą Izbę Przemysłowo- Handlową misja administracyjno-gospodarcza województwa śląskiego w Indonezji - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez GIPH. Przewodniczy jej wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. W misji uczestniczą także wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, spółek węglowych, producentów maszyn górniczych i firm budownictwa górniczego.
W pierwszym dniu wizyty polska delegacja została przyjęta przez wiceministra energii i zasobów mineralnych Susilo Siswo Utomo.
W Dyrektoriacie Generalnym Minerałów i Węgla (MINERBA) odbyło się seminarium poświęcone współpracy regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem sektora górnictwa węgla kamiennego. Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk dokonał prezentacji województwa śląskiego, zaś prezes GIPH Janusz Olszowski wygłosił referat na temat potencjału polskiego górnictwa węgla kamiennego. Strona indonezyjska omówiła perspektywy rozwoju sektora górniczego w tym kraju.
Śląska misja zakończy się 20 bm. Program przewiduje min. wizytację kopalni w zagłębiu węglowym prowincji Bengkulu, spotkania z gubernatorami prowincji Sumatra Zachodnia i Bukittinggi, kierownictwem indonezyjskich spółek węglowych: PT Tambang Batubara Bukit oraz PT Allied Indo Coal, przedstawicielami organizacji pozarządowych, lokalnymi przedsiębiorcami. Program jest bardzo napięty, ale dzięki pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP w Dżakarcie, a zwłaszcza Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji, jest możliwy do zrealizowania. W śląską misję zaangażowała się także Ambasada Indonezji w Warszawie.
Uczestnicy misji wiele sobie po niej obiecują, gdyż Indonezja to kraj stwarzający duże możliwości współpracy gospodarczej dla polskiego sektora około górniczego. Znajduje się tam ok. 61,3 miliardów ton złóż węgla, głównie na wyspach Kalimantan i Sumatra. Lokalna produkcja tego minerału utrzymuje się na wys. ponad 150 mln ton rocznie. Indonezja to również jeden z największych producentów niklu, miedzi, złota i cyny. Z geologicznego punktu widzenia, Indonezja ma duży potencjał do dalszego rozwoju. Wysokie ceny surowców mineralnych przyczyniły się do znaczącego wzrostu wartości produkcji indonezyjskiego przemysłu wydobywczego. Jak podaje WPHiI w Dżakarcie - wartość eksportu surowców wzrosła z 50 mld USD w 2007 r . do ponad 70 mld USD w 2010r., co uwidacznia rozwój górnictwa w Indonezji. Zwiększenie jest wynikiem wzrostu eksportu m.in. do Japonii, Chin, Indii i Korei Południowej.
Indonezyjski przemysł górniczy daje wiele możliwości polskim firmom oferującym urządzenia i usługi dla tego sektora. Wartość importowanych urządzeń górniczych wyniosła 845 mln USD w 2008 r. i wzrosła do 930 mln USD w 2009 roku. Głównymi dostawcami sprzętu górniczego są USA, Japonia, Korea Płd., Chiny, Niemcy, Australia, Włochy i Szwecja.
Długoterminowe perspektywy dla przemysłu wydobywczego w Indonezji wyglądają obiecująco. Przez ostatnie lata wielkość popytu i produkcji węgla na rynku lokalnym rosła szybciej niż cała gospodarka Indonezji. Do roku 2030, nadal będzie ważnym źródłem węgla na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No cóż ,też bym się wybrał na taką fajną wycieczkę za darmochę ! ....śmiechu warte i tyle ....
ciekawe ile to wszystko kosztuje im kto za to płaci? Bo chyba nie rząd.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
ciekawe po co tam szefowie spółek węglowych? Chcą sprzedawać w Indonezji węgiel co im leży na zwałach?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
dokładnie to samo napisali w wnp pl. Zrzynacie od siebie?