Wyposażenie ratownika, technologie i sprzęt stosowany w ratownictwie oraz akcje ratownicze - te trzy zagadnienia dominowały w czwartek (13 czerwca) na warsztatach ratowniczych zorganizowanych przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Konferencja, która odbywa się w dniach 12-14 czerwca w Ustroniu zgromadziła blisko 150 uczestników, w tym gości z Niemiec, Austrii, Kazachstanu, Ukrainy i Rosji. Patronem medialnym wydarzenia są Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl.
Pierwsza z czwartkowych sesji została poświęcona wyposażeniu ratowników. Poruszono tutaj zagadnienia związane z bezprzewodową łącznością, szczególnie w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i pyłu węglowego. Ponadto przedstawiono system i-Protect, na który składają się: odzież wraz z zespolonymi z nią sensorami monitorującymi parametry fizjologiczne użytkownika, umiejscowione na odzieży czujniki monitorujące parametry atmosfery i jednostki nadawczo-odbiorcze odpowiedzialne za realizację transferu bezprzewodowego i przewodowego pomiędzy ratownikami a centrum zarządzania działaniami ratowniczymi. System ten może być stosowany zarówno w ratownictwie górniczym, jak i chemicznym i pożarowym.
W czasie pierwszej sesji poruszono także zagadnienia aparatów ucieczkowych, które są niezbędnym elementem wyposażenia górników. Prezentacje na ten temat przedstawił Krzysztof Makowski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, który oparł się o ankietę jaką przeprowadzono wśród 300 górników z 24 polskich kopalń.
- Pytania miały charakter zamknięty. Oceniono w ich ergonomię obecnie stosowanych ucieczkowych aparatów tlenowych z tlenem chemicznie związanym oraz rozpoznano oczekiwania górników w odniesieniu do nowych aparatów - wyjaśnił cel badania Krzysztof Makowski.
Czego zatem oczekują górnicy od aparatów ucieczkowych? Według odpowiedzi zebranych w ankiecie pracownicy kopalń uznali m.in., że aparat powinien ważyć nie więcej niż 2 kg, powinien działać minimum 20 minut oraz powinien uruchamiać się natychmiast po otwarciu.
Kolejna sesja drugiego dnia warsztatów dotyczyła specjalistycznych technologii i sprzętu stosowanego w ratownictwie. Na pierwszy plany wysunęły się tutaj sekcje nurkowe działające w CSRG i w KGHM Polska Miedź. Historię i sprzęt wykorzystywany przez Stację z Bytomia zaprezentował Jerzy Krótki, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim. O tym jak funkcjonują sekcję podwodne w KGHM opowiedział natomiast Marek Zawartka.
Warsztaty to także okazja do wymiany doświadczeń ze służbami z innych krajów. Z pewnością w tą konwencję można wpisać wystąpienie przedstawicieli ratownictwa górniczego z Austrii i Niemiec, którzy opowiedzieli jak wygląda organizacja tego rodzaju służby w krajach niemieckojęzycznych.
Drugi dzień warsztatów zakończyła sesja dotycząca akcji ratowniczych. Omówiono na niej takie zdarzenia jak: wybuch metanu i pożar w ścianie 32 K10-C w kopalni Abajskaja w Kazachstanie, akcję przeciwpożarową w kopani Brzeszcze oraz akcję ratowniczą w ZG Rudna, która miała miejsce w marcu tego roku.
Ponadto goście z Rosji podzielili się swoimi doświadczeniami z prowadzenia akcji w szczególnie trudnych warunkach górniczo-geologicznych.
W czasie warsztatów swoje umiejętności zaprezentowali także członkowie sekcji wysokościowej z CSRG, którzy przeprowadzili symulowaną ewakuację z użyciem technik alpinistycznych.
- W tym roku skupiliśmy uwagę na aspektach technicznych związanych z pracą ratowników górniczych. Wiadomo, że aby wykonywać pewne działanie konieczne są odpowiednie zasoby. Ponadto nasze warsztaty to idealna okazja do integracji środowiska ratowniczego i wymiany doświadczeń, które w przyszłości mogą okazać się bezcenne - tak podsumował warsztaty w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl wiceprezes CSRG Mirosław Bagiński.
W galerii: Warsztaty Ratownicze CSRG. Ustroń, 13 czerwca 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gratulacje dla Prezesa Litwy za dyspozycje przedstawiciela WUG na miedzynarodowej konferencji
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.