W ramach poszukiwań gazu łupkowego PKN Orlen zakończył z powodzeniem pierwszy zabieg szczelinowania hydraulicznego na poziomym odcinku otworu wiertniczego w Syczynie (Lubelskie). Był to pierwszy tak złożony zabieg szczelinowania w Europie.
Jak poinformował w czwartek (13 czerwca) płocki koncern, obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia testu produkcyjnego, którego wyniki pozwolą m.in. na ocenę wielkości przepływu gazu.
Zabieg szczelinowania w Syczynie został przeprowadzony w warstwie skał łupkowych na głębokości 2700 m. Kolejnym etapem prac będzie test, podczas którego rejestrowane będą parametry gazu wypływającego z otworu.
"Szczelinowanie hydrauliczne otworu w Syczynie zaprojektowane było z wielką starannością. O skali trudności zabiegu świadczy fakt, że do jego wykonania wykorzystaliśmy 18 agregatów tłoczących o łącznej mocy 45000 KM wraz ze sprzętem towarzyszącym" - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen Wiesław Prugar, prezes spółki Orlen Upstream.
Dodał, że zabieg szczelinowania przebiegł bez zakłóceń, bezpiecznie i zgodnie z harmonogramem. "Wnioski oceniające rezultaty wykonanych prac będziemy formułować po zakończeniu pomiarów i starannym przeanalizowaniu zgromadzonych danych" - zaznaczył Prugar.
Orlen Upstream to spółka celowa PKN Orlen utworzona w 2005 r. do poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. PKN Orlen rozpoczął pierwsze prace wiertnicze w Syczynie pod koniec 2011 r. Do analizy laboratoryjnej pobrano wtedy 300 m próbek rdzenia skalnego. Na podstawie wyników tych analiz podjęto decyzję o kontynuacji prac i wykonaniu jesienią 2012 r. kolejnego odwiertu pionowego wraz z odcinkiem horyzontalnym o całkowitej długości 4100 m.
PKN Orlen przypomniał, że zgodnie z przyjętą strategią w najbliższych latach będzie intensyfikował prace poszukiwawcze zmierzające do eksploatacji węglowodorów pochodzących zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.
Dotychczas płocki koncern zrealizował łącznie siedem odwiertów poszukiwawczych gazu z łupków - pięć pionowych i dwa horyzontalne. W drugiej połowie 2013 r. spółka planuje kontynuację wierceń w kolejnych lokalizacjach, a także przeprowadzenie drugiego zabiegu szczelinowania hydraulicznego, tym razem w poziomym odcinku odwiertu w Berejowie na terenie koncesji Lubartów, w gminie Niedźwiada. Obecnie trwa przetarg na wykonawcę zabiegu.
Szczelinowanie hydrauliczne jest zaawansowanym technologicznie i sprawdzonym elementem procesu poszukiwań, bez którego wydobycie gazu z łupków nie byłoby możliwe. Zabieg polega na wprowadzeniu do otworu wiertniczego pod wysokim ciśnieniem tzw. płynu szczelinującego w celu otwarcia szczelin skalnych i wypełnienia powstałych przestrzeni materiałem podsadzkowym (np. piaskiem kwarcowym). Dzięki uzyskanemu w ten sposób rozwarciu skały, możliwa staje się migracja cząsteczek gazu do otworu, a następnie na powierzchnię ziemi. Operację szczelinowania - jak wyjaśnił PKN Orlen - wykonuje się zazwyczaj tylko raz w całej historii eksploatacji gazu z danego otworu.
Pod koniec maja PKN Orlen rozpoczął siódmy odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowego. Prace prowadzone są w miejscowości Nowy Uścimów (Lubelskie, gmina Uścimów, powiat lubartowski) i potrwają w sumie około 45 dni. Głębokość otworu wiertniczego zaplanowano na 3520 m.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.