Giełdy w USA zanotowały we wtorek (11 czerwca) stosunkowo mocne spadki, a nastrojów inwestorom nie poprawił japoński bank centralny, który pozostawił bez zmian politykę monetarną.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,77 proc., do 15.121,84 pkt.
Nasdaq stracił 1,03 proc. i wyniósł 3.438,06 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 1,01 proc., do 1.626,24 pkt.
Zapasy amerykańskich hurtowników w kwietniu roku wzrosły o 0,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,3 proc. - poinformował Departament Handlu. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,2 proc.
W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W maju wskaźnik optymizmu zwyżkował do 94,4 pkt. z 92,1 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB). To najwyższy poziom wskaźnika od maja 2012 roku. Analitycy spodziewali się tymczasem w maju indeksu na poziomie 92,1 pkt., bez zmian.
Bank Japonii nie zmienił we wtorek założeń prowadzonej polityki pieniężnej. Bank podtrzymał zobowiązanie do prowadzenia operacji otwartego rynku w celu utrzymania wzrostu bazy monetarnej o 60-70 bln jenów rocznie. Konsensus rynkowy zakładał brak zmian w japońskiej polityce monetarnej, część analityków oczekiwała jednak, ze BoJ zdecyduje się na dodatkowe kroki wobec podwyższonej zmienności na japońskich rynkach finansowych w ostaniec czasie.
- BoJ sygnalizuje inwestorom, że pozostaje bankiem centralnym, i nie zamierza się nadmiernie przymilać rynkom - ocenił Vishnu Varathan, analityk Mizuho Corporate Bank.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył w poniedziałek, że EBC nie zdecyduje się na doprowadzenie do "wyższej stopy inflacji", aby rozwiązać kryzys zadłużenia w strefie euro. Draghi podkreślił, że EBC będzie interweniować na rynku obligacji tylko, jeśli spełnione zostaną ku temu odpowiednie warunki.
W Niemczech Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpoczął we wtorek merytoryczne rozpatrywanie skarg kwestionujących legalność programu skupu obligacji przez EBC.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.