Ponad 35 tys. nowych samolotów pasażerskich będzie potrzebnych do obsługi ruchu lotniczego na świecie w ciągu najbliższych 20 lat - prognozuje amerykański koncern Boeing. Wartość maszyn wyceniana jest na 4,8 biliona dolarów.
Boeing opublikował we wtorek swoją coroczną prognozę dotyczącą rynku lotniczego. Zgodnie z nią w ciągu dwóch następnych dziesięcioleci światowa flota się podwoi. Koncern przewiduje wzrost ruchu pasażerskiego oraz towarowego o 5 proc. rocznie.
- Z uwagi na wzrost przewoźników niskobudżetowych oraz linii lotniczych z rynków wschodzących, sektor ten wymagał będzie 24 tys. 670 nowych samolotów - czytamy w komunikacie Boeinga.
Samoloty szerokokadłubowe, takie jak Boeing 747-8, 777 oraz 787 Dreamliner również stanowią istotną część prognozy. Według Boeinga ten segment rynku będzie potrzebować 8590 nowych samolotów, m.in. z powodu wymiany przez linie lotnicze starych maszyn na nowe, bardziej ekonomiczne.
Boeing prognozuje, że najwięcej nowych samolotów będą potrzebowali przewoźnicy z regionu Azji i Pacyfiku, w tym Chiny. W latach 2013-2032 może tam trafić nawet 12 tys. 820 samolotów. W tym czasie Europa będzie potrzebować 7460 nowych maszyn, Ameryka Północna - 7250, Ameryka Łacińska - 2900, państwa ze Środkowego Wschód - 2610, a linie lotnicze krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - 1170; do Afryki może być dostarczonych 1070 samolotów.
Koncern zwrócił uwagę na to, że wysokie i nieprzewidywalne ceny paliwa oraz silna konkurencja zmusiły linie lotnicze do wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania swoimi przedsiębiorstwami.
- Nasi klienci koncentrują się na rozbudowie swoich sieci, zarządzaniu wydajnością oraz inwestycjach w nowe floty. Trendy te kreują popyt na samoloty wydajne, tanie w użytkowaniu oraz przyjazne dla środowiska i pasażerów - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes ds. marketingu Boeing Commercial Airplanes Randy Tinseth.
Pierwsza długoterminowa prognoza rynkowa Boeinga ukazała się na początku lat 60-tych ubiegłego wieku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.