Wobec narastających zagrożeń naturalnych polskie górnictwo wymaga wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. Ich opracowywanie i wdrażanie powinno być wspierane finansowo przez resorty nauki i gospodarki.
EMTECH to jedna z najbardziej prestiżowych konferencji poświęconych informatyce w przemyśle wydobywczym. Tym razem w Zakopanem (20-22 maja br.) dyskutowano o problemach zasilania, informatyki technicznej i automatyki w przemyśle wydobywczym.
W trakcie trzech dni obrad zorganizowano sześć sesji tematycznych i wygłoszono 41 referatów. Zorganizowano również sesję techniczną, na którą ponad 180 uczestników konferencji czekało z największym zainteresowaniem. Nie ma się zresztą czemu dziwić, działalność Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG przypomina coraz bardziej amerykańską Dolinę Krzemową. Powołane do działalności przed trzema laty Centrum Naukowo-Przemysłowe EMAG, które tworzą spółki: TELVIS, SEVITEL, SYBET, EMAG-SERWIS i CTT EMAG, wprowadza na górniczy rynek coraz więcej urządzeń opracowywanych przez naukowców z EMAG.
Taka forma działania skutecznie służy kreowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań.
- Dla takich instytucji jak nasza, produkujących wiedzę, kontakty z przemysłem oraz środowiskiem naukowym są bardzo ważne. Potrzebna jest wymiana doświadczeń w projektowaniu, rozwijaniu oraz wykorzystaniu opracowanych systemów i technologii, a także poddawanie ich ocenie specjalistów. Konferencja daje nam właśnie taką możliwość - ocenia dr inż. Piotr Wojtas, dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.
Jak co roku owocem debaty były wnioski zawierające konkretne propozycje działań. Jeden z nich dotyczy liczby i rodzaju zdarzeń wypadkowych w podziemnych kopalniach węgla kamiennego i rud miedzi.
Zdaniem dyskutantów wskazują one na konieczność zintensyfikowania szkoleń pracowników w zakresie bezpiecznych zachowań i bezpiecznego prowadzenia prac. Wszelkie zagrożenia muszą być systemowo monitorowane przez najnowocześniejsze narzędzia informatyczne. Należy również rozpowszechniać wiedzę na temat systemowego podejścia do projektowania i wykonywania maszyn, urządzeń i różnego rodzaju przyrządów, przeznaczonych do stosowania w warunkach zagrożenia wybuchem metanu i pyłu węglowego.
Uczestnicy debaty zgodzili się również z opinią, że część wniosków komisji powypadkowych, realizowanych w ramach konkursu "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach", z jednej strony potwierdza skuteczność działań finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a z drugiej wskazuje na potrzebę ich finansowania przez resort gospodarki, na rzecz którego pośrednio zadania te są realizowane. Wówczas możliwa byłaby realizacja większej liczby zagadnień ujętych we wnioskach i wymagających rozwiązania.
Z kolei ze względu na straty, które powodują awarie w zakładach górniczych, należy podjąć działania na rzecz wdrażania komputerowego systemu wspomagania zabezpieczania informacji i ciągłości działania. Korzyść jest tu dwojaka: ograniczenie wydatków na remont i zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Niezbędne staje się też rozwijanie monitorowania zagrożeń aerologicznych w kierunku radiowej transmisji danych z czujników pomiarowych.
- Wnioski przekażemy ministrowi gospodarki, nadzorującemu górnictwo w Polsce, ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego oraz dwóm agencjom wspierającym działalność naukową w Polsce - Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, a także Narodowemu Centrum Nauki - zwraca uwagę dr hab. inż. Stanisław Trenczek, zastępca dyrektora Instytutu EMAG ds. naukowych.
Szóstą konferencję z cyklu EMTECH Instytut EMAG zorganizował przy współpracy Centrum Naukowo-Przemysłowego EMAG oraz Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Honorowym patronatem objął ją wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Patronat prasowy sprawowały redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
"Innowacje, bezpieczeństwo, zapobieganie zagrożeniom" wielkie słowa, ale caly ten zgiełk sluzy jedynie wyprowadzaniu pieniędzy z górnictwa i lobbowaniu na rzecz producentow nic nie dających gadzetow. Niestety gadzetow nie mających zadnego wpływu na stan bezpieczeństwa w kopalniach. Zalogi górnicze trzeba zmieniac mentalnie by nie podejmowala zachowan niebezpiecznych, wypadkogennych itd. uczyc ich myslenia w pracy!