Choć podjęcie takiej czy innej uchwały jest kompetencją gminy, musi zwyciężyć roztropność podkreśla KRZYSZTOF GADOWSKI, posłeł na Sejm, b. wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.
Jakie ma pan zdanie na temat spornego złoża pod Żorami, które eksploatować chciałaby Jastrzębska Spółka Węglowa?
Każda ze stron tej sprawy zachowuje się jak przedsiębiorca. Prezydent Żor dba o miasto tak, by się rozwijało, by mu się nie "zapadło" i mogło realizować inne projekty, bo z tego, co wiem, tereny, o których mowa, mają być częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z drugiej strony przemysł górniczy chce się rozwijać i wcale nie dziwię się prezesowi JSW.
Zwłaszcza że JSW to pracodawca dla ok. 3 tys. mieszkańców Żor...
Każdy planuje i chce realizować swoje zadanie tak, by osiągać jak najlepsze wyniki. Myślę, że ci panowie muszą siąść i spróbować jakoś porozmawiać. Choć podjęcie takiej czy innej uchwały jest kompetencją gminy, musi zwyciężyć roztropność. Zwłaszcza w dobie kryzysu, kiedy miejsc pracy brakuje, zastanawiamy się, co z młodzieżą, te miejsca pracy tworzy górnictwo i jest to praca stabilna.
Szczególnie stabilna, gdy mówi się, że złoże pod Żorami miałoby o 20 lat przedłużyć żywotność zakładu...
Tak, ale z drugiej strony prezydent Żor też chce tworzyć miejsca pracy. Mówi: chcemy tworzyć inny segment działalności gospodarczej niż górnicza. Górniczą już mamy. Część mieszkańców może znaleźć pracę w górnictwie, a część gdzie indziej. Tu trzeba Żory pochwalić, że potrafiły zagospodarować katowicką SSE.
Jakie więc może być rozwiązanie tego problemu?
Ciężko będzie znaleźć wyjście kompromisowe. Tu jest kwestia albo "tak", albo "nie". Trzeba też spojrzeć na sprawę z perspektywy. Dziś węgiel sprzedaje się w taki, a nie inny sposób, a być może spadnie jeszcze jego sprzedaż i automatycznie ograniczy się wydobycie.
Choć Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że na długie lata pozostanie on podstawą naszego miksu energetycznego...
To pewne!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.