Stu pięćdziesięciu specjalistów od ratownictwa górniczego i zwalczania zagrożeń naturalnych z Polski z Austrii, Czech, Kazachstanu, Niemiec, Rosji i Ukrainy będzie wymieniać się doświadczeniami podczas II Warsztatów Ratowniczych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA.
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA organizuje to seminarium w Ustroniu od 12 do 14 czerwca br. w Ustroniu. Wzorem ubiegłego roku podzielone zostało na trzy sesje tematyczne. Warto zaznaczyć, że warsztaty będą transmitowane na stronie internetowej CSRG.
Tematem przewodnim pierwszej sesji (13czerwca, godz. 9.30 - 11.00) będzie "Wyposażenie ratownika".
Będzie mowa, między innymi, o systemie bezprzewodowej łączności ratowniczej z możliwością stosowania w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego, a także o systemie ochrony indywidualnej dla ratowników górniczych monitorujących parametry fizjologiczne i środowiskowe podczas akcji ratunkowych. Przedstawione zostaną także rezultaty doświadczalnej eksploatacji roboczego aparatu oddechowego o podwyższonych parametrach.
Druga sesja (13 czerwca, godz. 11.30 - 13.00), to "Specjalistyczne technologie i sprzęt stosowany w ratownictwie".
Prelegenci zapoznają seminarzystów ze sprzętem i technikami nurkowymi w ratownictwie górniczym, a także z krajowym system ratowniczo-gaśniczym, a bezpieczeństwem kopalń na przykładzie województwa śląskiego. Ciekawostka: organizatorzy zapowiadają także pokaz ewakuacji poszkodowanych z użyciem technik alpinistycznych, a także prezentację sekcji nurków z KGHM Polska MIedź.
Trzecią sesję (13 czerwca, godz. 15.00 - 17.00) zdominują zagadnienia związane z pracami profilaktycznymi i akcjami ratowniczymi.
Ze swoim doświadczeniem z prowadzenia akcji ratowniczej w szczególnie trudnych warunkach górniczo-geologicznych podzielą się przedstawiciele z jednostki ratownictwa górniczego z Rosji. Wygłoszone będą referaty - o kształtowaniu się zagrożenia metanowego w środowisku ścian w warunkach rosnącej koncentracji wydobycia oraz o wybranych problemach oceny zagrożenia pożarowego w kopalniach.
W warsztatach udział zapowiedziało prawie 150 osób m.in. dyrektorzy kopalń, przedstawiciele nadzoru górniczego, przedsiębiorcy, kierownicy ruchu zakładów górniczych, kierownicy działu wentylacji, a także przedstawiciele jednostek ratownictwa górniczego z kraju i z zagranicy. Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.