W Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie odbyło się we wtorek (4 czerwca) posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, prezesi spółek węglowych oraz reprezentanci rządu.
Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl od Jarosława Grzesika, przewodniczącego górniczej Solidarności, wtorkowe obrady przyniosły wypracowanie wspólnego stanowiska na temat kopalni Brzeszcze. Przypomnijmy, że przyszłość zakładu stoi pod znakiem zapytania przez plany budowy drogi ekspresowej S1 na jego polach wydobywczych. Przedstawiciele stron obradujących we wtorek w Warszawie podpisali wspólnie apel w tej sprawie. Dotyczy on tego, by droga S1 nie zagrażała dalszemu ruchowi kopalni.
- Jest to niewątpliwie sukces, bo przyznam szczerze, że nie pamiętam, kiedy ostatni raz wszystkie trzy stron zajęły wspólne stanowisko. Oczywiście, mówiąc o drodze S1, należy także wspomnieć o kopalni Silesia, przez której pola wydobywcze droga ma także nieznacznie przebiegać - powiedział Jarosław Grzesik, który zaznaczył, że jego zdaniem zbyt szybko zaczęto podejmować decyzję w sprawie przyszłości kopalni.
- Wstrzymano inwestycje, zadecydowano o alokacji pracowników, a tak naprawdę decyzja w sprawie S1 nie została jeszcze podjęta. Wiadomo, że może ona ujrzeć światło dzienne szybko, ale możliwe jest też, że będzie się przeciągać w czasie. Te nerwowe ruchy niepotrzebnie podgrzewają, i tak już gorącą, atmosferę wokół tej kopalni i jej pracowników - podkreślił przewodniczący górniczej "S", który odniósł się także do sytuacji kopalni Piekary.
- W tym przypadku sytuacja jest trochę inna, bo tam zaczyna szczerpywać się złoże. Konieczna jest zatem współpraca pracodawców ze związkami zawodowymi, by wszelkie procesy w tej kopalni przebiegały jak najłagodniej dla pracowników.
Przewodniczący Grzesik w czasie rozmowy z portalem górniczym nettg.pl przedstawił także pozostałe zagadnienia poruszone na obradach Zespołu Trójstronnego.
- W czasie spotkania przedstawione zostały także wyniki górnictwa. Ale to nie wywołało szczególnych emocji. Zdecydowanie tematy dotyczące Brzeszcz i importu węgla były najszerzej dyskutowane. Szczególnie interesującą wiadomość dla polskiego górnictwa przedstawił minister Tomczykiewicz. Zapowiedział, że budowa bloków węglowych w Elektrowni Opole będzie realizowana pomimo tego, że prezes Polskiej Grupy Energetycznej zapowiedział wycofanie się spółki z tego projektu.
W czasie obrad poruszono także kwestię trwale nierentownych kopalń, który należałoby zlikwidować. Przypomnijmy, że dyskusje na ten temat kilka tygodni temu wywołał minister Tomczykiewicz.
- Pytaliśmy o tą sprawę, ale nie usłyszeliśmy żadnych nowości. Minister przedstawił to co już wielokrotnie i nie było w tym żadnych konkretów - zaznaczył lider górniczej "S".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
te ziom z brzeszcz za dużo tu hałasisz,jak takiś mądrala i kozak to przyjmij zaproszenie na jutrzejszą manifestację i głośno wyraż tam swoje poglądy!!!zbiórka o 11;30 pod halą sportową w Brzeszczach. ps;życzę udanego powrotu do domu!
Witam Pani Burmistrz powinna pokazać "gest Kozakiewicza"Kłyszowi,bo to co on robi to skłócenie mieszkańców miasta Pani burmistrz Trzymam za Panią kciuki POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ
Aja chciałbym zapytac jezeli kopalnia Brzeszcze jest nierentowna dlaczego inwestuje sie w kopalnie pełną parą,wymienia sie na nowe wszelkie urzadzenia krore kosztują miliony złotych,inwestuje sie w budynki,wymienia sie nawet rury kanalizacyjne,remontuje łaznie górnicze,układają płytki w najwiekszych dziurach gdzie diabeł nie zagląda!! Pytam dlaczego tak nagle i teraz?Dlaczego inwestuje sie w koszty jezeli kopalnia ma byc rzekomo zamknięta!! To ja odpowiem: bo juz ktoś łapczywą łapkę na kopalni trzyma,a droga s1 jest tylko pretekstem do następnych przektów tak sie robi w naszym kochanym kraju!!!
to nie prawda co piszą o kopalni w Piekarach Śąskich złóż jest dużo co najmniej na 15 lat a nie jak mówią na 5 czy 6 lat. pozdrawiam
a dopiero ktoś pieprzył o 'nierentowności' kopalni. Wszystko jest już jasne. Chodzi o drogę S-1. Jak nie powstanie to mają zostawić kopalnię.
Nie rentowne kopalnie? Które? Pewnie chodzi o te przynależące do KW. Nie rentowne to wątpliwe, czemu większość czepia się zakładów wydobywczych a nie ich organizacji? Przecież to władze KW decydują o ilości wydobycia w poszczególnych zakładach, a nie władze kopalń. Nie moc prezesów przekłada się negatywnie na kopalnie i ich pracowników. Czyja to wina że sprzedać produktów własnych nie umieją? W pierwszej kolejności to władze KW – jako wykonawczą zrestrukturyzować należy ( Menadżerowie do potęgi „n”). Polityka - nie gospodarka !!!