14-hektarowy teren rekreacyjny powstał dzięki unijnemu projektowi w Piekarach Śląskich (Śląskie) na terenach po zakładach górniczo - hutniczych. Projekt kładzie nacisk na recykling przestrzeni, czyli powtórne wykorzystanie zdegradowanych terenów w miastach.
Projekt "Zarządzanie cykliczne wykorzystywaniem terenów - CirCuse" jest realizowany od 2010 r. w ramach unijnego Programu dla Europy Środkowej przez 12 jednostek naukowych i administracyjnych z różnych krajów. Jego efekty zaprezentowano podczas konferencji, trwającej od poniedziałku do wtorku w Katowicach. W drugim dniu jej uczestnicy mogli zobaczyć zrewitalizowany teren w Piekarach Śląskich.
Z jednej strony graniczy on z innymi poprzemysłowymi nieużytkami, z drugiej z osiedlem mieszkaniowym. Od strony niezamieszkanej posadzono gęsty pas roślinności, a od strony osiedla powstał park. Zorganizowano utrzymanie tego terenu i zadbano o to, by się rozwijał - ustalono z władzami miasta, że wszelkie kompensacyjne nasadzenia drzew w Piekarach będą w przyszłości prowadzone właśnie na tym terenie. Wartość inwestycji to 160 tys. euro.
Jak podkreśliła koordynator projektu dr Anna Starzewska - Sikorska, kładzie ono nacisk na tzw. cykliczne wykorzystywanie terenów, czyli nadawanie nowych funkcji np. obszarom poprzemysłowym. Zapobiega to niekorzystnemu zjawisku "rozlewania się" miast, co generuje np. dodatkowe koszty transportu czy rozwoju infrastruktury.
- Recykling przestrzeni to w dzisiejszych czasach konieczność. Przestrzeń to ograniczony zasób, a panująca w Europie tendencja "rozlewania się" miast powoduje, że jest ona wykorzystywana niezgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - zaznaczyła dr Starzewska - Sikorska.
W projekcie CircUse na wybranych obszarach w Austrii, Republice Czeskiej, Niemczech, Polsce, Słowacji i Włoszech miejscowe ośrodki naukowe wypracowały wizje zagospodarowania nieużytków i obszarów zdegradowanych. Powstało sześć planów działań, np. dla terenów pogórniczych czy po byłej fabryce porcelany. Zgodnie z założeniami zrealizowano tylko ten w Piekarach Śląskich.
Projekt zakończy się w sierpniu tego roku. Był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koordynatorem międzynarodowego przedsięwzięcia jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Budżet całego projektu to blisko 2,5 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.