Francuski koncern energetyczny GDF Suez przystąpił do międzynarodowego konsorcjum, którego celem jest budowa gazociągu Nabucco z Azerbejdżanu do Europy Środkowej - poinformował we wtorek, 28 maja, kierujący projektem austriacki OMV.
OMV sprzedał GDF Suez 9 procentowy pakiet udziałów w spółce Nabucco Gas Pipeline International GmbH - podała agencja APA. Francuska firma zastąpiła jako udziałowiec Nabucco niemiecki RWE, który w połowie kwietnia wycofał się z projektu, sprzedając swoje 17-procentowe udziały w spółce. Wysokości obu transakcji nie jest znana - pisze APA.
Prezes OMV Gerhard Roiss uznał wejście francuskiej firmy za wzmocnienie projektu. - Pozyskując GDF Suez jako partnera, projekt Nabucco West uczynił kolejny milowy krok. To dowód na to, że Nabucco jest właściwym instrumentem zapewnienia w przyszłości Europie gazu z nowych źródeł - zaznaczył Roiss.
Ostateczne przejęcie udziałów (closing) przewidziane jest w drugiej połowie roku i związane jest z pewnymi warunkami - pisze APA, nie precyzując, o jakie warunki chodzi.
Poza GDF Suez i OMV do konsorcjum należą BEH (Bułgaria), Botas (Turcja), FGSZ (Węgry) i Transgaz (Rumunia).
Gazociągiem Nabucco West wydobywany w Azerbejdżanie surowiec ma być transportowany znad granicy bułgarsko-tureckiej do austriackiego węzła energetycznego w Baumgarten w Austrii. Liczący 1300 km gazociąg Nabucco West jest skróconą wersją planowanej wcześniej 3300-kilometrowej magistrali, która miała rozpoczynać się przy granicy Turcji z Iranem.
Inwestycja ta, mająca dostarczać 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie, boryka się z licznymi opóźnieniami i wzrostem kosztów. Azerbejdżan ma do końca czerwca zdecydować, czy będzie dostarczał gaz ze złoża Szach Deniz II do Nabucco, czy też wybierze konkurencyjny Gazociąg Transadriatycki przez Turcję, Grecję, Albanię i Włochy.
Budowa Nabucco miała rozpocząć się w 2013 roku, pierwsze dostawy gazu spodziewane są w 2017 roku. Nabucco omija terytorium Rosji i traktowany jest przez uczestniczące kraje jako sposób na uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.