W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania GUS. Firmy sygnalizują spadek popytu na usługi i ograniczenie sprzedaży. W większości sekcji prognozowany jest spadek cen usług i redukcje zatrudnienia.
"W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistyczne, gorsze niż w kwietniu i przed rokiem oceny koniunktury formułują jednostki z sekcji edukacja" - napisano w komunikacie. "Najlepiej, choć mniej optymistycznie niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Bardzo pozytywne oceny koniunktury sygnalizują również firmy z sekcji informacja i komunikacja - ich opinie są zbliżone do zgłaszanych w kwietniu i przed rokiem".
W maju podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują spadek popytu na usługi, najbardziej znaczący - jednostki z sekcji edukacja. Wzrost popytu na oferowane usługi zgłaszają firmy z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
Na najbliższe trzy miesiące najbardziej znaczący wzrost popytu przewidują jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Istotnego spadku popytu, szybszego niż w kwietniu, spodziewają się podmioty z sekcji edukacja.
Firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują w maju ograniczenie sprzedaży, najbardziej znaczące - jednostki z sekcji edukacja. Wzrost sprzedaży zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz zakwaterowanie i gastronomia.
Największy wzrost sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach przewidują przedsiębiorstwa z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz zakwaterowanie i gastronomia. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży prognozują jednostki z sekcji edukacja.
Sytuacja finansowa przedsiębiorstw ze wszystkich sekcji objętych badaniem (z wyjątkiem podmiotów z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa) jest w maju oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej zgłaszają jednostki z sekcji edukacja.
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej podmiotów większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia w tym zakresie spodziewają się podmioty z sekcji edukacja. Poprawę sytuacji finansowej przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja.
W przedsiębiorstwach należących do większości badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, przede wszystkim w jednostkach z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Wzrost cen na swoje usługi przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji obsługa rynku nieruchomości, zakwaterowanie i gastronomia oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.