Premier Łotwy Valdis Dombrovskis odwiedził platformę Ocean Nomad na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego, gdzie PKN Orlen i Kuwait Energy prowadzą prace poszukiwawcze ropy i gazu. Pierwsze dane z poszukiwań będą znane w III kwartale br. - podał płocki koncern.
Platforma Ocean Nomad pracuje od połowy maja na terenie objętym licencją należącą do Balin Energy - spółki joint venture PKN Orlen, za pośrednictwem Orlen International Exploration and Production Company B.V oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief.
PKN Orlen podał, że w ramach prac wiertniczych pierwszego otworu poszukiwawczego w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, które prowadzi firma Diamond Offshore Drilling Inc, wykonano 525 m z 1500 m docelowej głębokości odwiertu.
- W ramach prowadzonych obecnie prac wiertniczych planowane jest pobranie próbek, które następnie poddane zostaną analizom w celu ustalenia potencjału surowcowego złoża - zaznaczył PKN Orlen.
Według płockiego koncernu pierwsze wyniki badań spodziewane są w III kwartale 2013 r.; po zakończeniu testów spółka Balin Energy podejmie decyzję o ewentualnej kontynuacji prac w regionie.
W ocenie prezesa PKN Orlen, wizyta premiera Dombrovskisa na platformie wiertniczej Ocean Nomad pokazuje, że wspólny z Kuwait Energy projekt poszukiwawczy prowadzony w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej "jest niezwykle istotny także z punktu widzenia gospodarki Łotwy".
"Z niecierpliwością oczekujemy rezultatów prowadzonych prac wiertniczych i liczymy, że poszerzą one naszą wiedzę odnośnie potencjału koncesji, na których operujemy, oraz dadzą pozytywny impuls do dalszych prac, a docelowo eksploatacji złoża" - powiedział Krawiec, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.
Prace wiertnicze na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego rozpoczęto na głębokości 132 m pod poziomem wody. Planuje sie, że potrwają one w sumie około 40 dni. Dwa bloki koncesyjne, które objęte są 30-letnimi licencjami wydobywczymi, zlokalizowane są na wodach w pobliżu granicy ze Szwecją i obejmują łącznie obszar 1664 km kw.
Do tej pory spółka Balin Energy pozyskała i zinterpretowała badania sejsmiczne 3D, obejmujące ponad 300 km kw.; przeprowadziła również szczegółowe badania dna morskiego oraz jakości parametrów środowiskowych. "Wyniki analiz pozwoliły na podjęcie decyzji o umiejscowieniu urządzeń wiertniczych oraz rozpoczęciu fazy wierceń" - przypomniał we wtorek PKN Orlen.
Prace na szelfie łotewskim Morza Bałtyckiego wykonuje podmiot zależny spółki Diamond Offshore Drilling Inc, pod nadzorem firmy konsultingowej Senergy.
PKN Orlen zaznaczył, że dowodem występowania w basenie Morza Bałtyckiego komercyjnych ilości zasobów ropy naftowej i gazu "jest niedaleka obecność eksploatowanych pól wydobywczych zarówno na lądzie, jak i na morzu, między innymi w łotewskiej miejscowości Kuldiga".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.