Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa:
Węgiel był i jest nadal podstawowym surowcem energetycznym na świecie. Chiny, USA, Indie, Australia, Indonezja i inne kraje górnicze wcale nie zamierzają ograniczyć wycobycia. Przeciwnie, będą je zwiększać. W Polsce zasoby węgla kamiennego i brunatnego są tak znaczące, że wystarczy ich na wiele dziesięcioleci. Naszym obywatelskim obowiązkiem jest wykorzystać to narodowe dobro w pełni, z pożytkiem dla kraju i jego mieszkańców.
Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej stawia jednak węgiel w trudnej sytuacji. Kluczem jest tutaj wyraźne obniżenie emisji gazowej, szczególnie dwutlenku węgla. Dlatego też w Polsce, tak samo jak w świecie, należy mówić o gospodarce niskoemisyjnej, a nie niskowęglowej! To jest prawidłowe podejście. Jakie elektrownie mamy budować, mając własne paliwo węglowe, które zapewnia wiele tysięcy miejsc pracy i pozwala wytwarzać energię elektryczną i cieplną po konkurencyjnych kosztach?
Musimy pokazać, że węgiel może być źródłem czystej, niskoemisyjnej energii. Nie tylko w Polsce, ale w całej UE, która jest jednym z największych na świecie konsumentów węgla.
Budując nowoczesne elektrownie węglowe i modernizując starsze z nich, zrealizujemy postulat gospodarki niskoemisyjnej. Dlatego rozwój technologii niskoemisyjnego spalania węgla jest kluczem do przyszłości tego paliwa.
Właśnie w tym celu powstało Centrum Czystych Technologii Węglowych. Prace, które będziemy tu prowadzić, wpisują się w światowy nurt innowacyjnych badań. Wiążemy z Centrum duże nadzieje. To nasz wkład do światowej nauki, szansa na funkcjonowanie w Polsce nowoczesnego ośrodka badawczego i szkoleniowego specjalistycznych kadr inżynierskich dla nowych technologii karboenergetycznych i karbochemicznych. To gwarancja wykorzystania polskiego bogactwa, jakim jest węgiel kamienny i brunatny.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.