Nie widać końca trwającego od 2008 r. kryzysu w hutnictwie stali. Nie tylko w Europie, ale i w całym świecie zmniejsza się zapotrzebowanie, choć produkcja w 2012 r. była wyższa o 1,1 proc. w stosunku do roku 2012.
Per saldo jednak w stosunku do rekordowego roku 2007 produkcja stali spadła o 40 mln ton.
W związku z taką sytuacją producenci mogą być zmuszeni do wygaszania mocy produkcyjnych. Szacuje się, że w Europie jest ok. 500 mln ton tzw. nadwyżki produkcyjnej - podkreślano podczas debaty poświęconej hutnictwu zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Wiceprezes ArcelorMittal Poland Surojit Kumar Ghosh mówił o dużych inwestycjach koncernu w Polsce.
- Ale te nasze zdolności nie są w pełni wykorzystane. Zamknęliśmy już kilka wielkich pieców i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy je ponownie uruchomimy. Nigdy nie zamierzaliśmy się wycofywać z Polski.
Wiceprezes przyznał, że wierzy w starania polskiego rządu, dzięki którym koncern nie będzie musiał myśleć o migracji z Polski. Chwalił polski rząd, który pomógł w rozwiązaniu problemu z zakazem importu koksu z Polski do Ukrainy.
W debacie podkreślano, że polskie hutnictwo ma takie warunki, jakich branża nie ma w innych państwach Europy. Mamy szeroki tor z Rosji, jednego z największych producentów węgla koksowego - JSW, mamy sieć koksowni. Branżę martwi jednak zmniejszające się zużycie jawne stali.
Kazimierz Kowalski, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowej przypomniał, że hutnictwo w 2012 r. zużyło o 10 terawatów energii mniej niż w 2011 r. To pokazuje obrazowo kryzys w hutnictwie, które działa w systemie naczyń połączonych.
Grzegorz Czornik, wiceprezes JSW mówił o zwiększeniu wydobycia węgla koksowego. Podkreślał, że jako dostawcy surowca dla hutnictwa, Spółka "gra w jednej drużynie". Tym bardziej, że w grupie kapitałowej JSW jest też Koksownia Przyjaźń, której pomyślność warunkuje kondycja hutnictwa stali w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.