Przeciwko drodze S1 i ewentualnym wariantom jej budowy protestuje kopalnia Brzeszcze - o czym informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl. Sprzeciw przeciwko tej inwestycji wnosi także Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Szefowie czechowickiej kopalni swoje stanowisko w sprawie drogi wyrazili w poniedziałek (6 maja) w oświadczeniu, które ma trafić do resortów gospodarki i transportu.
PG Silesia sprzeciwia się wszystkim czterem wariantom budowy drogi (A,B,C,D) i oczekuje, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawi warianty alternatywne, które "nie kolidują z celami rozwojowymi kopalń posiadających obszary wydobywcze na terenach planowanej inwestycji".
Najwięcej szkód zakładowi górniczemu może wyrządzić wariant A. Przedstawiciele kopalni stwierdzają w oświadczeniu, że naruszy on " interesy ekonomiczne i gospodarcze przedsiębiorstwa, zredukuje możliwość rozwoju kopalni, co bezpośrednio przełoży się na niestabilność zatrudnienia 1600 pracowników, którzy są jej filarem".
"Przeprowadzenie drogi S1 w wariancie A oznacza wyhamowanie inwestycji i rozwoju poprzez wygenerowanie bardzo dużej straty w zasobach PG Silesia. Należy również podkreślić niezaprzeczalne straty moralne, społeczne i ekonomiczne dla jej pracowników, klientów i partnerów biznesowych" - czytamy w oświadczeniu.
Kontrowersje wokół liczącego 40 km długości odcinka trasy S1, który ma połączyć Mysłowice i Bielsko-Białą, trwają od 2008 r. Droga miała być gotowa na Euro, ale przeszkodziły protesty mieszkańców kolejnych gmin, przez które miałaby ona przebiegać, a także protesty ekologów, a nawet UNESCO, gdyż wg jednego z wariantów trasa miałaby sąsiadować z byłym obozem koncentracyjnym w Brzezince.
Obszar górniczy PG Silesia obejmuje 21,36 km kw., zasoby bilansowe to 503 mln t, zasoby przemysłowe 127 mln t. Wybór wariantu A drogi ekspresowej S1, z aktualnie proponowanymi przez GDDKiA rozwiązaniami technicznymi, ograniczy wydobycie milionów ton węgla z aktywnego w tej chwili obszaru górniczego Czechowice II oraz ograniczy dostęp do milionów ton węgla z bogatych zasobów geologicznych, których eksploatacja planowana jest na najbliższe dekady.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ziom widze, że chcesz mieć w Brzeszczach drugą wole pajacu.
Witam Wariant przez Brzeszcze rozwiąże lub złagodzi najwięcej problemów komunikacyjnych. Te "pola wydobywcze" to wielka ściema, zostały tylko duże szkody górnicze. POZDRO ZIOM Z BRZESZCZ
A co oni maja do gadania?, drogi sa potrzebne i nie ma dwóch zdań