Działa już pilotowa instalacja aminowego usuwania dwutlenku węgla ze spalin. Jej uruchomienia dokonał w czwartek (25 kwietnia) Dariusz Lubera, prezes zarządu Grupy Tauron, w asyście prof. Marka Ściążko, dyrektora Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu oraz Stanisława Tokarskiego, prezesa zarządu spółki Tauron Wytwarzanie.
Instalacja współpracuje z konwencjonalnym blokiem 200 MW i została zabudowana w systemie kontenerowym, co umożliwia sprawne jej przemieszczanie pomiędzy obiektami należącymi do Grupy Tauron. Jednak przez najbliższy rok testowana będzie w elektrowni Łaziska.
- Jest to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Liczymy, że efekty badań pozwolą zminimalizować emisyjność jednostek wytwórczych w naszej Grupie - powiedział podczas briefingu prasowego Dariusz Lubera.
Eksperci z Tauronu będą również badać wpływ funkcjonowania instalacji na efektywność bloków energetycznych. Jak wiadomo, instalacje CCS obniżają tę sprawność o ok. 12 proc.
- Nasza instalacja powstała w wyniku ścisłej współpracy kadry inżynierskiej Taurona oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. To bardzo istotny krok do przodu dla energetyki w dziedzinie rozwoju niskoemisyjnych elektrowni węglowych - podkreślił prof. Marek Ściążko, prezes IChPW w Zabrzu.
Warto dodać, że wytrącony ze spalin dwutlenek węgla na razie nie znajdzie żadnego zastosowania i wróci "do komina".
- Być może w przyszłości dwutlenek węgla znajdzie zastosowanie gospodarcze, ale na ten moment trzeba będzie jeszcze poczekać - zwrócił uwagę Lubera.
Koszty zabudowania instalacji CCS, w wysokości prawie 9 mln zł, zostały pokryte ze środków Grupy Tauron. Funkcjonuje ona w ramach realizacji zadania badawczego pn: "Opracowanie technologii dla wysokosprawnych, zeroemisyjnych bloków węglowych zintegrowanych z wychwytem dwutlenku węgla ze spalin". Zadanie realizowane jest w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych pod hasłem "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii" i zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Liderem konsorcjum realizującego projekt jest Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.
W galerii: Uruchomienie instalacji CCS w elektrowni Łaziska, Łaziska Górne, 25 kwietnia 2013 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy nas, klientów tauronu, ktokolwiek zapytał, czy chcemy byc sponsorami projektu bez szas, czyli technokratycznej sztuki dla sztuki? te 9 mln lepiej było przekazać na jakieś hospicjum, czy inne potrzeby, może na inwestycje geotermalne a nie zasbawki panów inżynierów - na dodatek tak koszmarnie drogie jak równie koszmarnie bzdurne