Rządy Republiki Namibii i Chińskiej Republiki Ludowej w piątek (19 kwietnia) obwieściły uroczyście rozpoczęcie budowy nowej kopalni uranu Husab w Afryce.
Kopalnia w regionie Erongo, którgo uranowe rezerwy szacuje się na co najmniej 280 mln t i 20 lat wydobycia, ma kosztować - jak informuje namibijski portal www.newera.com.na - 1,2 mld dol. namibijskich (czyli ok. 130 mln USD) i będzie gotowa za rok a pierwszą rudę uranu wydobędzie w 2015 r.
Pełną wydajność produkcyjną kopalnia osiągnie w 2017 r., gdy z dwóch niezależnych odkrywek ruda uranu trafiać będzie do tradycyjnej obróbki metodą kwaśnego ługowania. To pierwsza bezpośrednia inwestycja Namibii w przemysł wydobywczy. Rząd ma w przedsięwzięciu 10 proc. udziałów, a pakiet kontrolny należy do państwowej chińskiej kompanii Guandong Nuclear Power Uranium Resources, która odkupiła go w zeszłym roku za 19 mld dol. namibijskich (ok. 2 mld USD) od Australijczyków.
Państwo namibijskie reprezentowane jest przez państwową kopalnię Epangelo, która zapłaciła za 10-procentowy udział ok. 195 mln USD. - Nie tylko rząd Namibii będzie korzystał na tym partnerstwie. Wiele lokalnych firm zarobi na dostawach usług dla nowej kopalni. Nasz rząd opowiada się za racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych kraju dla dobra Namibijczyków i cieszy się z partnerstwa z zagranicznymi inwestorami, na którym skorzystają obie strony - powiedział w piątek (19 kwietnia), podczas uroczystości otwarcia budowy kopalni Isaak Katali, minister górnictwa Namibii. Na miliardy dol. namibijskich szacuje się przyszłe wpływy z akcyzy za uran i podatków.
Szacuje się, że po ukończeniu kopalni zatrudnienie w górnictwie tego afrykańskiego kraju wzrośnie o 17 proc.. Planuje się 2 tys. miejsc pracy dla górników, 6 tys. zatrudnianych będzie okresowo, a przy budowie powstanie aż 8 tys. miejsc pracy w firmach kooperująch. Zakład wypracuje aż 5 proc. PKB. Ekport Namibii wzrośnie o 20 proc. Namibijskie zasoby rud uranu uznawane są za jedno z najważniejszych odkryć ostatnich lat. Produkcja kopalni ma wynosić 15,5 mln funtów uranu rocznie (ponad 7 tys. t).
Efekty wydobycia ulokują Namibię na liście największych światowych producentów uranu tuż za Nigrem, Australią i Kanadą.
Przy okazji otwarcia budowy kopalni minister Katali ostrzegł górników, by pilnie przestrzegali obowiązujących w tym kraju przepisów. - Mamy świadomość, że ministerstwo środowiska i turystyki zaakceptowało budowę i eksploatację kopalni, która będzie działać na chronionych przyrodniczo terenach. Tylko ściśle przestrzegając odnośnych przepisów na kolejnych etapach inwestycji, unikniemy szkód w delikatnym ekosystemie Namibii - powiedział Katali.
Jak podaje portal www.newera.com.na w relacji z ceremonii otwarcia budowy, Li Yigang, charge d'affaires Chin, podkreślił, że kopalnia przyniesie energetyczne, ale i społeczne korzyści w postaci olbrzymiego zatrudnienia i współpracy przemysłowo-handlowej. - Umiejscowienie wydobycia uranu w Namibii stworzy uczciwe i wydajne powiązania biznesowe dla dostawców zarówno krajowych, jak i zagranicznych - powiedział przedstawiciel Chin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rzeczywiście 15,5 mln lb to ponad 7 mln KILOGRAMÓW, nie ton. Czyli 7 tys. ton. Dzięki za czujność i zwrócenie uwagi;)
15,5 mln funtów uranu rocznie = (ponad 7 mln t)(?)