- W KWK Wieczorek przeprowadzimy próbę podziemnego zgazowania węgla w skali dziesięciokrotnie większej niż w Kopalni Doświadczalnej Barbara w projekcie europejskim HUGE. Jest to już taka skala, która w przypadku powodzenia próby i potwierdzenia założeń upoważni nas do wykonania projektu technologicznego instalacji demonstracyjnej, tj. na tyle dużej, by wykorzystać ją w przemyśle - zaznacza prof. KRZYSZTOF STAŃCZYK z Głównego Instytutu Górnictwa w rozmowie z Trybuną Górniczą.
Wszystkie badania podziemnego zgazowania węgla, które prowadzimy, układają się w jeden ciąg. Zaczynaliśmy badania od eksperymentów na blokach węglowych w dużej skali laboratoryjnej, następnie prowadziliśmy je w kopalni doświadczalnej, a obecnie chcemy przejść do skali pilotowej w warunkach przemysłowych.
Celem prac w KWK Wieczorek jest opracowanie technologii i stworzenie warunków do jej komercjalizacji. Prace te zostaną zakończone prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dalszym etapem będzie wykonanie projektu technologicznego instalacji demonstracyjnej oraz studium wykonalności dla wytypowanego miejsca, gdzie w sytuacji zainteresowania się technologią przez inwestora można by wybudować pierwszą dużą instalację przemysłową.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.