REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
21 kwietnia 2013 15:00 Trybuna Górnicza : : autor: Witold Gałązka 4.7 tys. odsłon

Jak spod ziemi wyssać skarb?

To ewenement w skali polskiego górnictwa. Nikt - nie licząc lat 50. - nie próbował zgazowania węgla w warunkach dołowych, na żywym organizmie kopalni, gdzie trwa normalna eksploatacja - mówi Marek Pieszczek, dyrektor kopalni Wieczorek.
fot: Witold Gałązka

Pod ukrytym w podjanowskich lasach szybem Wschodnim kopalni Wieczorek nic na razie nie zdradza napięcia, z jakim inżynierowie odliczają ostatnie miesiące do dnia próby, gdy 400 m w dół, do pokładu 501 kablami popłynie prąd i rozżarzy elektryczną grzałkę, która zapali podziemny georeaktor.

Przygotowania do eksperymentu ze zgazowaniem węgla w złożu, które rozpocznie się w listopadzie i potrwa trzy miesiące, zaczęły się w 2010 r., gdy górnośląskiemu zadaniu (jednemu z czterech w strategicznym projekcie poszukiwania zaawansowanych technologii pozyskiwania energii w Polsce do 2015 r.) przyznano rangę strategiczną i centralne finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Około 30 mln zł, do których górnictwo dołoży kilka milionów na budowę instalacji pod ziemią.

Najpierw musiano opisać tzw. bazę surowcową, czyli przejrzeć zasoby węgla kamiennego, które w przyszłości gazowano by na skalę przemysłową. Wiadomo, że KHW chce eksploatować bogate pokłady siodłowe

1,5-1,6 km pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesoła, lecz zdaniem specjalistów w szerokim pasie na południe od centrum Katowic zdatnego węgla jest mnóstwo. Czy to się opłaci?

- Wystarczy wyobrazić sobie, że docelowa instalacja przemysłowa, na którą wydamy jednorazowo np. 100 mln euro, będzie podawać bez przerwy 100 mln m sześc. gazu na rok, przez 25-30 lat - potwierdza Wojciech Żądło, główny specjalista Zespołu ds. Wdrażania Nowych Technologii KHW.

Ale wszystko zależy od tego, czy pilotaż w Wieczorku się uda. Dwie z trzech rozpatrywanych lokalizacji w tej samej kopalni odrzucono, bo leżały za blisko stref odprężeń sąsiednich pokładów. A górotwór z rozpalonym reaktorem musi być maksymalnie przewidywalny. Choć naukowcy z AGH i Głównego Instytutu Górnictwa skrupulatnie wyliczyli wszystkie możliwe ryzyka, a ekipa Wieczorka dwoi się i troi, budując kilka linii zabezpieczeń wokół reaktora, dyrektor kopalni Marek Pieszczek mówi rozważnie: - Nikt, po prostu nikt do końca nie wie, jakie "niespodzianki" mogą nas czekać po zapaleniu węgla w złożu.

Wzniecą pożar na dole
Zaskakująco skomplikowane i czasochłonne okazało się zdobycie zgód Wyższego Urzędu Górniczego i gminy Katowice. Specjalnie dla eksperymentu w Wieczorku wydano w Warszawie ministerialne rozporządzenie. - To paradoks, ale najdrobniejsze przepisy prawa górniczego od zawsze układano tak, by zapobiegać pożarom podziemnym. A my musimy wzniecić pożar, kontrolować i po kwartale ugasić. Czegoś takiego nie przewidziano - tłumaczy Ryszard Gowarzewski, szef Działu Wentylacji, któremu przypadnie rola koordynatora, bo bezpieczeństwo systemu przewietrzania kopalni będzie w eksperymencie kluczowe. WUG postawił warunek, by grubość skał otaczających reaktor wynosiła przynajmniej 20 m. By mieć gwarancję, że niebezpieczne gazy - zwłaszcza tlenek węgla - nie wydostaną się przez mikroskopijne szczeliny do sąsiednich wyrobisk.

Na powierzchni pod szybem Wschodnim, którym opuszczamy się na poziom 410 m, ustawiono już wielką cysternę na azot. Gdy zajdzie potrzeba, niepalny gaz błyskawicznie zostanie wtłoczony rurociągiem do reaktora. Teraz - uśpiony - jest on po prostu niewybraną przed laty parcelką, w której tkwi 1,2 tys. t węgla o miąższości 5 m. Z podszybia do celu (w linii prostej 140 m) przedzieramy się targani podmuchem, który z siłą 2 tys. kubików powietrza na minutę próbuje zepchnąć nas z powrotem. Dla eksperymentu końcowy odcinek systemu wentylacyjnego przy szybie wylotowym jest atutem. Gdyby tąpanie lub wybuch przerwały rurociągi, trujące gazy zostaną szybko wyssane. Przekop wentylacyjny bieleje pod stopami jak uliczka przyprószona śniegiem - to rozpylony kamienny puder, który odbiera lotność pyłowi węglowemu. Długi na ponad 70 m chodnik badawczy ostro zakręca. W poziomym przekroju obmyślono go jak syfon: żeby zejść do pokładu 501, najpierw wspinamy się pod kątem 18 stopni w górę, potem dopiero zstępujemy w dół. Damian Buchalik, wiceszef Działu BHP w kopalni Wieczorek, ogląda uważnie szarą skorupę torkretu, spoiwa mineralnego, którym dodatkowo uszczelniono ociosy i strop. Miejsce, w którym stoimy (2,5 m nad pokładem węgla), zalane zostanie wodą, spełni funkcję gigantycznej chłodnicy (i elastycznego tłumika przy ewentualnej eksplozji).

Dwa niepozorne kanały
Kierownik Gowarzewski pokazuje dwa punkty, z których w półce skalnej z łupku górnicy wydrążą dwa niepozorne kanały (o średnicy 20 i 30 cm) prosto do centrum reaktora. Jednym do środka wdmuchiwana będzie mieszanina powietrza, tlenu i pary, drugim wydostanie się gaz syntezowy.

- Im więcej pary i tlenu, tym gaz będzie bardziej energetyczny. Ale dozowanie wymagać będzie pieczołowitej kontroli. Wybuchem grozi zwłaszcza mieszanina wodoru z tlenem - ostrzega Wojciech Żądło.

Reaktor rozpalony zostanie trzecim kanałem o przekroju 8,5 cm. Specjaliści naszpikują go czujnikami do pomiaru ciśnienia i spektrometrii. Najbliżsi górnicy w sąsiedztwie będą kilometr dalej, lecz nie można wykluczyć interwencji zastępu ratowniczego, jeśli przepali się czujnik lub rozszczelni rurociąg, katowany żrącymi związkami chemicznymi i temperaturą od 400 do 1000 st. C. Wyprodukują go ze stopu chromu i niklu. Jeszcze pod ziemią w trzech separatorach oddzielony zostanie produkt uboczny zgazowania - toksyczne smoły, które pod żadnym pozorem nie mogą zanieczyścić wód i pojadą bezpiecznie do utylizacji w dąbrowskiej koksowni Przyjaźń.

Prawdopodobieństwo niepowodzeń w Wieczorku zredukowano prawie do zera, ale nawet gdyby wszystko wymknęło się spod kontroli, w odwodzie czuwać będzie ostatnia linia obrony - rurociągi z półpłynną podsadzką, która tłoczona pod ciśnieniem w okamgnieniu wypełni podziemne pustki niczym piasek sypany na skarby starożytnych piramid.

- Ten wariant nie będzie konieczny. A skarb wyssiemy spod ziemi! - wierzą górnicy w KHW.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (5) pokaż wszystkie
  • ktosiek 30 maja 2013 00:09:54
    Profile Avatar

    Fajnie czyta się takie opowieści jak ten art. szkoda tylko, że wiele szczegółów jest zupełnie niezgodnych z faktycznym stanem rzeczy. Ale Polska to rzeczywiście ciekawy kraj, w którym rozwiązywanie faktycznych problemów zostawia się w rękach garstki straceńców by wypłynąć medialnie wtedy, gdy jest to potrzebne. Oby eksperyment poszedł jak należy a sam gaz miał parametry trochę lepsze od tzw. śmieciowego.

  • lekis 27 kwietnia 2013 18:30:39
    Profile Avatar

    Z moich wiadomości (nie jestem ekspertem) wynika, że zagrożenia są spore, ale tylko pod ziemią. Wprawdzie słyszałem już opowieści o tym, jak to gaz syntezowy wydostaje się przez szczeliny do piwnic domów i że są miejsca na świecie, gdzie ludzie mają "podgrzewaną podłogę" za free. Są to baje, urban legends, podobne bardzo do historyjek, których celem ma być strach przed łupkowym (że wylatuje z kranu itp.) Eksperyment w Wieczorku ma uzmysłowić fachowcom, jaka może być w realu skala i jaki rodzaj zagrożeń. Po to się go robi. Teoretycznie zgazowanie w najgorszym przypadku przedstawia dokładnie taki sam poziom i rodzaj zagrożeń, jak każdy pożar endogeniczny w kopalni. W uproszczeniu samozapłon złoża (przecież dość częsty) jest takim zgazowaniem, którego nie chcemy, i które przebiega gwałtownie i bez kontroli. Podczas gdy zgazowanie w procesie jest zabezpieczone ze wszystkich stron, monitorowane na bieżąco i możliwe - w najgorszym przypadku - do natychmiastowego ugaszenia reaktora i "zabetonowania" miejsca podsadzką. Z pośrednich (powierzchniowo-podziemnych) zagrożeń najbardziej serio (ale to nie znaczy, że w ogóle wystąpi) wygląda możliwe skażenie wód. Produktem ubocznym zgazowania są bowiem toksyczne smoły, które bezwzględnie trzeba wywieźć z dołu na powierzchnię i bezpiecznie zutylizować. Jednak to zagrożenie nie jest inne ani większe od tego, które występuje w każdym kombinacie metalurgicznym czy koksochemicznym, gdzie identyczne smoły potrafimy już skutecznie neutralizować. Jeśli chodzi o osiadanie powierzchni, po zgazowaniu powstaje faktycznie pustka. Jeżeli kopalnia uzyska zezwolenie na metodę na zawał, to szkody nie będą się różnić od tradycyjnych. Natomiast można sądzić, że drugi wariant - wypełnienie pustki podsadzką, uda się dużo skuteczniej po zgazowaniu dlatego, że georeaktor jest teoretycznie hermetycznie szczelny z dwoma lub trzema małymi otworami, w których łatwo kontrolować ciśnienie w środku a więc i szczelność wypełnienia.

  • mws 25 kwietnia 2013 22:27:47
    Profile Avatar

    @leksis Czy w tym całym zgazowywaniu wiadomo jak ucierpi powierzchnia ? Jakie będa osiadania gruntu i szkody górnicze z tym związane ? Piszesz jak ekspert (szacun!) więc pytam, bo nikt na ten temat nie piśnie ani słowem. Może Ty coś wiesz ? Dzisiaj "spece" z KW szacują osiadanie po jednej ścianie na zawał na 1m a w rzeczywistości są 2,5. Albo kłamią albo są nie kompetentni. Tego nie wiem. Ciekawy jestem jednak jaka jest kontrola nad tym parametrem procesu. Napisz jeśli wiesz.

  • lekis 25 kwietnia 2013 17:25:04
    Profile Avatar

    Nie. Robimy to, o czym już wtedy wiedziano, że jest warte prób, ale nie potrafiono osiągnąć z powodu niedostatków technologicznych w połowie XX w. Nie tylko w komunie. Pierwszy statek kosmiczny z człowiekiem w środku też miał na burtach CCCP, a dostępne dla nieastronautów wycieczki na księżyc odbywano w powieściach SF, ale dopiero teraz realnie znajdują się w naszym zasięgu w ciągu nie więcej niż jednego pokolenia.

  • mws 21 kwietnia 2013 22:16:14
    Profile Avatar

    " Nikt - nie licząc lat 50. - nie próbował zgazowania węgla w warunkach dołowych". No to wracamy do bardzo głębokiej komuny i poronionych pomysłów z tamtych czasów ??!!

  • OPBRY
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Trwa akcja ratownicza w kopalni Staszic-Wujek
25 listopada 2024
34.3 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]