Giełdy w Stanach Zjednoczonych spadały mocno w środę, gdyż inwestorów do sprzedaży akcji skłaniały słabsze od oczekiwań raporty kwartalne amerykańskich spółek oraz obawy o spowolnienie w Chinach.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,94 proc., do 14.618,59 pkt.
Nasdaq stracił 1,84 proc. i wyniósł 3.204,67 pkt.
Indeks S&P 500 spadł o 1,43 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.552,01 pkt.
- Biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację techniczną, rynek nie potrzebuje dużo, żeby doszło do ostrej wyprzedaży. Za dużo rzeczy poszło ostatnio źle w krótkim okresie, to przyciągnęło sprzedających i pociągnęło za sobą wyprzedaż akcji - uważa Elliot Spar, strateg rynkowy ze Stifel Nicolaus.
W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 12 kwietnia o 4,8 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 4,5 proc.
Na rynku utrzymują się obawy o chińską gospodarkę. Po tym jak poniedziałkowe dane wskazały na spadające tempo wzrostu w gospodarce tego kraju, w środę na rynku pojawiły się informacje wskazujące na pogarszające się sytuacje chińskich finansów publicznych.
Środowy Finacial Times podał, że jedna z chińskich firm audytowych SineWing zrezygnowała z pracy z administracją chińskich regionów. W ocenie ShineWing, zadłużenie chińskich regionów jest "poza kontrolą" i może doprowadzić do większego kryzysu niż ten wywołany przez załamanie się rynku nieruchomości w USA.
W ubiegłym tygodniu agencja ratingowa Fitch obniżyła chiński rating kredytowy. Chiński rating został tym samym obniżony przez jedną z głównych międzynarodowych agencji po raz pierwszy od 1999 r. We wtorek inna agencja, Moody's, podtrzymała wprawdzie rating chińskiego długu, Moody's obniżył jednak perspektywę ratingu do stabilnej z pozytywnej.
Doniesienia z Chin ponownie pogorszyły nastroje na rynkach surowców. Cena miedzi w Nowym Jorku traciła 3,5 proc., a ropa WTI 1,6 proc. Spadki powróciły również na rynek metali szlachetnych. Cena złota poszła w dół 1,2 proc., srebro traciło 3,3 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.