- Partnerstwo publiczno-prywatne, będące dodatkowym źródłem kapitału, jest skutecznym sposobem na realizację inwestycji w obszarze infrastruktury, świadczenia usług publicznych oraz wprowadzania nowych technologii - zaznaczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji "Partnerstwo Publiczno-Prywatne: ścieżki dojścia i zasady realizacji inwestycji w formule PPP".
Celem odbywającego się 15 kwietnia w Katowicach spotkania, była popularyzacja PPP, jako formy współpracy między organami publicznymi a sektorem prywatnym - informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Udział w nim wzięli przedstawiciele jednostek sektora publicznego, m.in. prezydenci miast, burmistrzowie gmin czy też pracownicy urzędów marszałkowskich.
- Najważniejsze dokumenty odnoszące się do prowadzenia polityki rozwoju w Polsce, takie jak np. Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego zawierają zapisy potwierdzające, że PPP jest jednym z rozwiązań wspierających rozwój regionalny - powiedziała minister Bieńkowska. Działalność w zakresie PPP prowadzona jest poprzez powołaną z inicjatywy resortu w styczniu 2011 r., Platformę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W jej skład wchodzą reprezentanci administracji rządowej i samorządowej oraz ośrodki akademickie, zakłady opieki zdrowotnej czy też agencje rozwoju regionalnego. - Głównym celem Platformy jest skuteczna realizacja przedsięwzięć, w tym projektów hybrydowych, łączących w sobie finansowanie prywatne z unijnym - podkreśliła minister. Ponadto, resort chce zapewnić podmiotom publicznym szeroki dostęp do ekspertyz oraz analiz dotyczących PPP, a także ograniczyć koszty przygotowywania dokumentacji dzięki standardowym pakietom dokumentacyjnym.
Ministerstwo wspiera pilotażowe projekty PPP, szczególnie te finansowane przy pomocy Funduszy Europejskich. - 8 kwietnia br. została podpisana umowa z partnerem prywatnym dla największego projektu hybrydowego w Polsce. Przedsięwzięcie pn. "System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania", współfinansowane z funduszy Programu Infrastruktura i Środowisko, przez prawie 4 lata otrzymywało wsparcie doradcze Ministerstwa. Jego wartość to 725 mln zł, w tym wkład unijny wyniesie ok. 350 mln zł - poinformowała szefowa resortu. Wspierane są także projekty z zakresu ochrony zdrowia, dróg samorządowych. - Na bazie doświadczeń z wybranych przedsięwzięć pilotażowych, sporządzona zostanie dokumentacja wzorcowa, która będzie mogła być wykorzystywana podczas przygotowywania podobnych inwestycji - zaznaczyła minister rozwoju regionalnego. Działania resortu koncentrują się również na wspieraniu pierwszego projektu PPP realizowanego przez administracje rządową, a dotyczącego budowy gmachu sądu w Nowym Sączu.
- Spodziewamy się znacznego wzrostu liczby projektów hybrydowych w nowym okresie programowania. Aktywnie angażujemy się w przygotowywanie unijnych przepisów na lata 2014-2020, które zdecydowanie ułatwią ich realizację - podkreśliła minister Bieńkowska. Dodała, że pierwszy w Europie projekt hybrydowy współfinansowany w ramach instrumentów zwrotnych (Inicjatywa JESSICA), realizowany jest na terenie Sopotu i związany jest z zagospodarowaniem terenów dworca PKP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.