- Sprzedaż terenu inwestycyjnego to dla miasta nie tylko bezpośredni przychód w budżecie miasta, ale również szereg innych korzyści, takich jak zagospodarowanie działki czy przyszłe wpływy z podatków - podkreśla Grażyna Dziedzic.
W najbliższych miesiącach odbędą się postępowania przetargowe, m.in. na sprzedaż położonej bezpośrednio przy zjeździe z Drogowej Trasy Średnicowej działki w dzielnicy Chebzie, gdzie na 3,6 ha można zlokalizować usługi komercyjne.
Również przy DTŚ, w dzielnicy Ruda, znajduje się teren przeznaczony na działalność związaną z obsługą komunikacji samochodowej. Z kolei przy zjeździe z autostrady A4 położone jest 1,5 ha gruntu po byłym ośrodku Zdebel, gdzie mógłby powstać hotel z funkcjami sportowymi. Przy powstającym połączeniu obu tych ważnych dróg, czyli trasie N-S, miasto oferuje działkę o powierzchni 2,5 ha przeznaczoną pod zakład produkcyjny.
To tylko niektóre z zaprezentowanych propozycji, wśród których znalazły się również nieruchomości planowane do przetargów w dalszym czasie. Do zagospodarowania przeznaczony jest m.in. budynek w bezpośrednim sąsiedztwie Aquadromu, który przyszły inwestor może przekształcić np. w hotel.
- Ceny w naszym mieście są atrakcyjne, warto zainteresować się naszą ofertą dla inwestorów - podkreśla Grażyna Dziedzic.
Podczas marcowego spotkania z rudzkimi przedsiębiorcami przedstawiony został również stan prac nad aktualizacją studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ruda Śląska. Dokument ten określa strategię miasta w zakresie ładu przestrzennego, realizowaną później w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Do końca kwietnia czekamy na wnioski przedsiębiorców. Cały projekt studium zostanie sporządzony w czerwcu, a termin jego wprowadzenia to grudzień tego roku - mówi Daniel Nowok, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w rudzkim Urzędzie Miasta. - Jeżeli pozwolą na to środki finansowe, to chcielibyśmy następnie wprowadzić zawarte w studium zmiany jako dużą aktualizację planu zagospodarowania.
Prezydent Grażyna Dziedzic poprosiła również przedstawicieli rudzkich firm o wypełnienie ankiety, dotyczącej partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Bardzo ważna jest dla nas państwa opinia na temat tej formuły - argumentowała.
Władze Rudy Śląskiej w ramach PPP w pierwszej kolejności chciałyby dokonać termomodernizacji szkół i przedszkoli. Niebawem powołany zostanie zespół złożony m.in. z przedstawicieli wydziałów urzędu miasta, prawników i przedsiębiorców, który za zadanie będzie miał przygotować grunt pod realizację takiej inwestycji.
Jak podkreśla Grażyna Dziedzic, regularny kontakt z przedsiębiorcami jest dla niej niezwykle istotny.
- To dzięki nim, mimo złej sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju, Ruda Śląska może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia wśród miast aglomeracji katowickiej - mówi prezydent miasta. - Dlatego spotykamy się nie tylko na posiedzeniach Rady Gospodarczej.
O dobrym klimacie dla inwestorów w Rudzie Śląskiej świadczy fakt, że w latach 2009 - 2012 liczba firm objętych wymiarem podatku od nieruchomości wzrosła z 381 do 462.
Ruda Śląska, dzięki wielu inwestycjom drogowym, realizowanym w ostatnich latach, posiada sprzyjające środowisko do prowadzenia kolejnych inwestycji. W ślad za nowoczesnymi i bezkolizyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi idzie szeroka dostępność do kolejnych terenów inwestycyjnych. Zostają one zagospodarowywane na cele wyznaczane potrzebami mieszkańców, najbardziej typowe są inwestycje handlowo - usługowe różnych sieci.
Z ofertami inwestycyjnymi Rudy Śląskiej można się zapoznać na stronie miasta - pod adresem www.rudaslaska.pl/gospodarka/oferty-inwestycyjne. Osoby zainteresowane zakupem mogą zgłaszać się bezpośrednio do Krzysztofa Żoka, doradcy ds. ofert inwestycyjnych, z którym można umówić spotkanie pod numerem 607 899 955 lub do Referatu Gospodarowania Nieruchomościami pod numerem 32 244 90 56.
W tym roku odbyło się jak na razie 58 przetargów na zbycie nieruchomości, w tym cztery dotyczące 22 mieszkań i jeden na zbycie 2 lokali użytkowych. Dzięki nim miasto sprzedało 15 działek, 5 mieszkań i 1 lokal użytkowy za łączną kwotę netto ponad 1,7 mln zł. Kolejne przetargi odbędą się w kwietniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.