O blisko 3,3 mld m sześc. rocznie zwiększyły się techniczne możliwości transportu gazu ziemnego do Polski od 2011 r., co stanowi 30 proc. dotychczasowego importu gazu do naszego kraju. W 2012 r. zużycie krajowe gazu ziemnego wyniosło 15, 8 mld m sześc. W tym okresie wydobycie krajowe w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy osiągnęło 4,4 mld m sześc. - komunikuje Ministerstwo Gospodarki.
To, że do Polski można podać więcej gazu, jest efektem poczynionych inwestycji. Na przykład: rozbudowa połączenia w Lasowie umożliwiła wzrost do 1,5 mld m sześc. rocznie, a wCieszynie - do 0,5 mld m sześc.rocznie).
Do Polski ok. 9 mld m sześc. trafia z:
• Rosji,
• Azerbejdżanu
• i krajów Azji Środkowej (9 mld m3).
W ramach umów rynku unijnego gaz ten trafia do nas także z
• Niemiec (1,7 mld m sześc.) i
• Republiki Czeskiej (555,7 mln m sześc.).
Łączna pojemność magazynów gazu ziemnego wysokometanowego w 2012 r. to ok. 1,822 mld m sześc., z czego 883,7 mln m sześc. stanowiły zapasy obowiązkowe.
Gaz ziemny jest paliwem gazowym pochodzenia naturalnego. Tomieszaniną węglowodorów gazowych (metanu, etanu, propanu itp.), ciekłych oraz zmiennych ilości azotu, dwutlenku węgla, siarkowodoru, wodoru i domieszek gazów szlachetnych (głównie helu i argonu). Gaz ziemny, zwany klasycznym, występuje w złożach samoistnych lub wespół z ropą naftową. Od kilku lat duże nadzieje pokłada się (nie tylko w Polsce) w eksploatacji... pokładów gazu ziemnego zalegającego w formacjach łupkowych (najczęściej na głębokości 3-4 tys. m.). Skład chemiczny takiego gazu, zwanego popularnie łupkowym, jest taki sam, jak konwencjonalnego.
Liderem w poszukiwaniu i eksploatacji konwencjonalnego gazu ziemnego jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. W 2013 r. PGNiG zamierza przeznaczyć na inwestycje w segmencie poszukiwanie i wydobycie ok. 2,4 mld zł. W Polsce spółka planuje poszukiwanie gazu zarówno ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych.
W tym roku PGNiG planuje prowadzenie prac wiertniczych w 33 otworach. W ramach poszukiwania złóż konwencjonalnych Spółka planuje wiercenie 20 otworów, na co zamierza przeznaczyć ok. 360 mln zł. Natomiast w poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnych (gazu z łupków) planowane jest wiercenie 13 otworów (przewidywane nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 500 mln). Znaczną część środków finansowych Spółka zamierza zainwestować w zagospodarowanie złóż i odwiertów oraz modernizację i rozbudowę istniejących kopalni gazu ziemnego (ok. 960 mln zł).
W Polsce, do 1 stycznia 2013 r., minister środowiska wydał 113 koncesji na prowadzenie prac poszukiwawczo-badawczych gazu ziemnego w formacjach łupkowych (trzydzieści z nich mają polskie firmy). Obecnie gazu łupkowego poszkuje w Polsce 19 spółek, które dotychczas wykonały 39 odwiertów rozpoznawczych. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że do roku koncesjonariusze wykonają 309 otworów poszukiwawczych.
Według Państwowego Instytutu Geologicznego zasoby gazu ziemnego (konwencjonalnego) w złożach zagospodarowanych wynoszą ok. 110 mld m sześc. Instytut w marcu zeszłego roku przedstawił raport o polskich zasobach gazu z łupków. Może być nawet blisko 2 biliony m sześc., "ale najbardziej prawdopodobne jest, że zasoby gazu z łupków w Polsce mieszczą się w przedziale: od 346 do 768 miliardów m sześc.".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.