Fińska firma Fennovoima zaprosiła do bezpośrednich negocjacji w sprawie budowy nowej elektrowni jądrowej rosyjski koncern Rosatom. Równolegle prowadzi też negocjacje z japońskim koncernem Toshiba. Fennovoima planuje budowę elektrowni na półwyspie Hanhikivi.
Fennovoima poinformowała w piątek, 5 kwietnia, że jest zainteresowana proponowanym przez Rosatom reaktorem ciśnieniowym VVER 1200 o mocy 1200 MW w wersji AES-2006. Firma zaznaczyła, że jeśli ta konstrukcja zostanie wybrana, będzie musiała zostać wyposażona w systemy bezpieczeństwa, wymagane przez fińskiego regulatora.
Bezpośrednim konkurentem Rosatomu w tym projekcie jest japońska Toshiba, proponująca reaktor wodno-wrzący EU-ABWR o mocy 1600 MW. Bezpośrednie negocjacje z Toshibą Fennovoima rozpoczęła w lutym, po tym, jak zdecydowała się wyeliminować drugą rozważaną konstrukcję - reaktor EPR francuskiej Arevy. Blok z takim reaktorem powstaje w Finlandii w Olkiluoto - w elektrowni należącej do firmy TVO.
Fennovoima powstała jako spółka niemieckiego koncernu E.ON oraz Voimaosakeyhtio SF - firmy skupiającej 61 fińskich przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłowego, lokalnych dostawców energii i samorządów. W funkcjonującym w Finlandii modelu, udziałowcy operatora elektrowni jądrowej w zamian za wkład finansowy otrzymują energię po kosztach produkcji.
E.ON w październiku 2012 r. ogłosił, że zamierza się pozbyć udziałów, ponieważ wycofuje się z Finlandii. W połowie lutego 2013 r. wszystkie udziały przejęło Voimaosakeyhtio SF, zostając jedynym akcjonariuszem Fennovoimy.
Elektrownia ma powstać w gminie Pyhajoki, na niemal bezludnym półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem. Fennovoima na razie planuje tam budowę jednego reaktora. Budowa tej siłowni wynika ze strategii fińskiego rządu, przewidującej, że w 2020 r. kraj osiągnie samowystarczalność w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. Docelowy udział atomu w produkcji energii ma sięgnąć 60 proc. dzięki użytkowaniu siedmiu bloków jądrowych: czterech działających obecnie w Olkiluoto i Loviisa, budowanego bloku Olkiluoto 3, kolejnego w tej elektrowni, na który oferty już złożono oraz siódmego - w Pyhajoki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.