CZWARTEK, 2 GRUDNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 27 356 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarło 502 osoby; 84 656 chorych zmarło od początku pandemii; 3 066 218 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (4048), śląskim (3627), wielkopolskim (2539), dolnośląskim (2345); 21 550 łóżek zajętych przez pacjentów covidowych; 1862 pacjentów podłączonych do respiratora; 713 321 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
2 kwietnia 2013 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Adam Maksymowicz

Debata o energetyce, czyli atak na węgiel

Nie ma żadnych możliwości na odejście od dominującej roli węgla kamiennego i brunatnego w polskiej energetyce
fot: Kajetan Berezowski

Od początku roku coraz bardziej nasila się prowadzony w mediach atak na polskie górnictwo. Jako uzasadnienie podaje się trudną sytuację finansową górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku, co związane jest ze spadkiem cen na ten surowiec w skali około 30 procent.

Argumenty jakie upowszechniane są przy tej okazji, jakby pochodziły nie z tego świata, ale od ludzi, którzy przybyli do nas z Księżyca. Na trudności że zbytem węgla, którego zwały wynoszą ok. 11 milionów ton, proponuje się zamykanie nierentownych kopalń. Co to znaczy?

Ano należałoby zamykać takie kopalnie, w których sprzedaż węgla nie pokrywa kosztów jego eksploatacji. Wiadomo, że biznes musi być dochodowy. Pod względem teoretycznym rozumowaniu temu nie można nic zarzucić. Jednakże długofalowa działalność górnictwa węgla kamiennego wyraźnie temu przeczy.

Do końca minionego roku górnictwo to było dochodowe. Działo się tak z większym lub mniejszym efektem przez blisko ostatnie dziesięć lat. Teraz niewątpliwie jeden kwartał jest deficytowy. Być może, że kilka następnych będzie podobnych. Czy jest to powód do zamykania kopalń?

Dla nie znającego się na tym przeciętnego obywatela, zapewne tak. I chyba w tym właśnie celu upowszechniane są tego rodzaju wiadomości, aby przekonać "demokratyczną" większość do zaakceptowania tego rodzaju postępowania. Ci ludzie jednak w podobnych sprawach dotyczących ich własnych interesów postępują całkiem odwrotnie. Oto, kiedy burza uszkodzi dach ich domu, nie porzucają go i nie każą rozbierać do fundamentów, tylko zbierają pieniądze na jego remont, nawet zadłużając się z tego powodu. Tym bardziej kiedy dom ten kosztował krocie i był dziełem życia. Budowa kopalni węgla kamiennego jest kosztowna. Począwszy od rozpoznania zasobów, poprzez budowę szybów i wyrobisk komunikacyjnych, aż po front eksploatacyjny. Wszystko to kosztuje miliardy złotych. Teraz pod byle pretekstem chwilowej tylko nieopłacalności wydobycia miliardy te lekką ręką usiłuje się rzucić dosłownie w błoto.

Strona 1 z 3
1
2
3

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 14
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (14) pokaż wszystkie
 • KTOŚ 3 kwietnia 2013 21:28:28
  Profile Avatar

  Ceny węgla muszą być wysokie bo niestety pion zarządzający także duża zarabia i tutaj należy szukać oszczędności. Należy uprościć "odchudzić stanowiska" zarządzanie bo niestety biurokreacja nas doprowadzi do upadku bo niedługo na jednego pracownika bądą przypadać 2 osoby dozoru

 • Adam M. 3 kwietnia 2013 19:54:01
  Profile Avatar

  Zgadzam się prywatyzacja, prywatyzacji nie równa. Wszystko trzeba umieć dobrze zrobić. Prywatyzację też. Prosze spojrzeć na sprywatyzowaną w stu procentach, bez dominującego kapitału skarbu państwa Bogdankę. Czy zarobki są tam dużo gorsze od tych na Śląsku? Czy warunki pracy tez są gorsze? Chyba nie, a o żadnych strajkach tam jakoś nie słychać, chyba górnicy są tam zadowoleni ze swojej pracy. Moim zdaniem związki zawodowe powinne przynajmniej uczestniczyć w procesie prywtyzacji. Nie chodzi o to, zeby byle jak sprywatyzowac. oddać spekulantom i złodziejoom majątek, który oni sprzedadzą i uciekną od ciężkiej pracy. To jest najłatwiejsza prywatyzacja. Chodzi w niej o to, aby znaleźc wiarygodnych, pewnych i dobrych gospodarzy, których wcale nie brakuje, tylko trzeba umieć ich znaleźć i wybrać.

 • janek 3 kwietnia 2013 19:26:01
  Profile Avatar

  Osobiście znam ludzi, którym nie udało się jeszcze zatrudnić pod kopalnię, a wynagrodzenie jakie otrzymują w tym firmach z ledwością wystarcza na przeżycie jednej osobie.

 • janek 3 kwietnia 2013 19:24:07
  Profile Avatar

  Panie Adamie. Prywatyzacja kopalń spowoduje, że ludzie będą pracować za psi grosz w strasznych warunkach. Wystarczy popatrzeć na prywatne firmy, które świadczą usługi dla górnictwa.

 • Adam M. 3 kwietnia 2013 16:59:18
  Profile Avatar

  Nestety, nie przyjmuję do wiadomości Pana tłumaczenia dlaczego jest tak, a nie inaczej. Palić sobie opony przed sejmem może, kto tylko tego zapragnie. Jeżeli premier nie potrafi sobie z tym poradzić i boi się związkowych górników, to proszę wybaczyć, ale nie nadaje się on na to stanowisko. I tu jest problem, bo ryba psuje sie od głowy. Wielokrotnie już na tych łamach pisałem o koniecznej prywatyzacji tego sektora. Argumentowałem, że doprowadzi ona do znacznego, to znaczy optymalnego zatrudnienia i wykorzystania maszyn oraz czasu. Spowoduje to rentwność kopalń i w rezultacie ich kolejne otwieranie, a nie zamykanie. Nowe kopalnie zatrudniłyby tych zwolnionych poprzednio górników, ale cały system byłby znacznie bardziej wydajny, jak dzieje się to z Bogdanką i w czeskim sektorze, jak chocby z naszą Silesią. Poparcie dla tego rozwiąznia jest żadne, nie chce go rząd, który ma gdzie lokować swoich pupili i nie chcą tego zwiazki zawodowe, które wolą straszyć premiera, który się ich boi, niż prywatnego właściciela, który mógłby im pokazać na czym polega dyscyplina pracy i jej wydajnośc Grozono mi, że za dalsze tego typu teksty związki skierują sprawę na drogę sądową. Nie jestem premierem i związków się nie boję. Przy najbliższej okazji trzeba będzie powrócić do tego tematu.

 • mordo ty moja 3 kwietnia 2013 16:39:25
  Profile Avatar

  Panie redatkorze, Alez przeciez partyjne GWK sobie na ta zla reputacje zapracowalo! Czyz nie pamietamy rozpasanie pod Sejmem , z tym paleniem opon i kilofami? Tusk na mysl aby cokolwiek sensownego zrobic , w tym ograniczyc te 8 mld zlotych ktore reszta bogu winnych rodakow daje na wczesniejsze gornicze emerytury , dostaje trzesawki w nogach. No i ten zacny koalicjant z PSL , ktory o niczym innym nie mysli tylko jak prawdziwy polski chlop , pazerny az do bolu, chce wyrwac jak najwiecej dla siebie i swojej ferajny na Slasku. Mamy wiec KATASTROFE i nikt z WLADZY nie ma pomyslu na rozwiazanie problemu. Przeciez tak zarzadzane gornictwo wegla kamiennego nie ma ZADNYCH szans na przetrwanie. Prosze mi wskazac inna galaz przemyslu gdzie wydajnosc na pracownika spadla w porownaniu z 1938 rokiem a tak jest wlasnie z naszym slaskim GWK. Wstyd.

 • Adam M 3 kwietnia 2013 16:18:27
  Profile Avatar

  Mordo ty moja! To nie ja wymyślam tych wrogów górnictwa. Proszę zajrzeć na strony onetu, czy też wnp, gdzie aż się roi od tego rodzaju tekstów, móiących, że górnictwo w Polsce nie ma żadnej przyszłości I to całe górnictwo, które utożsamia się z górnictwem wegla kamiennego. Tam wsio ryba! Górnictwo skalne, rud miedzi, surowców chemicznych, budowlanych, ceramicznych, siarkowe, węgla brunatnego wszystko to precz! Dlaczego, a no tylko dlatego, ze górnictwo węgla kamiennego ma kłopoty. Media nie odrózniają górnictwa węgla kamiennego od innych branż górniczych, a szkoda! Owszem zgadzam, zię,że całą ta nagonka na górnictwo przypomina wczesne lata stalinizmu i z takim samym zapałem jest prowadzona. Proszę powiedzieć dlaczego pan premier zamiast zabrać się za doskonalenie polskiego górnictwa węgla kamiennego, do czego jest zobowiązany, jako państwowy jego właściciel, chowa głowę w piasek niczym przysłowiowy struś i w swoiich oficjalnych ennuncjacjach sugeruje jego likwidację. To nie jest wrogość! Trzeba być ślepym, aby tego nie zauważyć. Sam Pan sobie odpowiada, dlaczego górnik w partyjnym polskim górnictwie ma wydajność trzy razy mniejszą niż np. w Australii, USA, czy gdzie indziej. Jednak kiedy temat ten podnoszę również w tym tekście, wzywajac premiera do pracy nad rozwiązaniem problemu to podnosi sie larum, ze to tradycja stalinowska itp. Wydaje mi się mordo ty moja, że tego rodzaju sugestie pod moim adresem są przysłowiowym odwracaniem kota ogonem.

 • mordo ty moja 3 kwietnia 2013 14:13:49
  Profile Avatar

  Panie redaktorze, Gdyby nie konkurencja mielibysmy w Polsce najdrozsze ceny wegla na swiecie! Wystarczy popatrzec na wzrost kosztow o 100% w przeciagu panowania partii chlopskiej i tuskokomuchow na "weglu" od 2007 roku. Jak we wszystkim w Polsce gdzie panstwo "macza palce" tak i w weglu mamy podobna sytuacje "wielkiej niegospodarnosci" i brak dbania o dobro wspolne wszystkim Polakom. Prosze mi wytlumaczyc jakie sa powody do tego , ze w Niemczech , Czechach, USA czy Australii gornik pracuje efektywnie dwa razy dluzej niz w krajowym partyjnym gornictwie wegla kamiennego? Dlaczego maszyny stoja wiecej niz 14 godzin na dobe? Powtarzanie do znudzenia tych samych bzdur o wewnetrznych i zewnetrznych wrogach krajowego GWK przypomina wczesne lata stalinizmu gdzie przescigano sie w wynajdowaniu agentow CIA i poplecznikow Konrada Adenauera.

 • Adam M. 3 kwietnia 2013 10:25:39
  Profile Avatar

  Mordo ty moja! Proszę o zwrócenie uwagi na to, ze podjąłem ten temat pisząc o kardach nadsyłanych z Warszawy oraz cytując na ten temat powiedzenie Napoleona Bonaparte. Natomisat niezależnie od tego, jak będzie u nas przebiegać restrukturyzacja górnictwa zewnętrzna konkurencja nie zniknie. Tak samo jak nie zniknie odkrywkowa eksploatacja wegla kamiennego na świecie, która z natury rzeczy jest tańsza od takiego samego wydobycia w kopalniach głębinowych np. w Australii, czy też w USA.

 • Lol7 3 kwietnia 2013 00:48:11
  Profile Avatar

  Każda zagroda wiejska ma posiadać własną mini elektrownię. Toż to jest plagiat poczynań MAO w Chinach w 1958 roku. Przypominam młodszy, że realizowano tam politykę Wielkiego Skoku i każda wioska miała wytapiać stal. Potem nastała rewolucja kultuullalna i Banda Czworga. Czyli jeszcze może być zabawniej.

 • Domin 3 kwietnia 2013 00:38:05
  Profile Avatar

  Nie ukrywam, że bardzo jestem ciekaw jaka będzie sytuacja w europie centralnej za dziesięć lat... w razie czego już dziś rozpoczynam poszukiwanie jakieś szybkostrzelnej broni w celu samoobrony, a może też nie tylko.

 • mordo ty moja 2 kwietnia 2013 21:54:09
  Profile Avatar

  Panie redaktorze, Nie ma nic bardziej mylnego jak twierdzenie , ze rywalem polskiego partyjno-panstwowego wegla jest odkrywkowe GWK. Gdyby tak bylo naprawde to nasi partyjni nieudacznicy przyslani przez dyletantow z MG by juz nie istnialo. Bo jak mozna walczyc z kosztem wydobycia wegla w stanie Wyoming obecnie 32 zlote za tone (wegiel gorszej kalorycznosci, ale i tak po przeliczeniu ponizej 1/6 kosztow wydobycia przez naszych "gamoniow" ? Problem "wegla" nikt inny nie stworzyl jak sami ludzie z weglem kamiennym zwiazani. Jak to jest mozliwe w XXI wieku przy takim udziale maszyn , ze gornik przecietnie pracuje efektywnie 3,5 godziny na zmiane? a cudowne maszyny sa wykorzystywane mniej niz 10 godzin na dobe? Czy orientuje sie pan ile wynosci wydajnosc na jednego gornika na rok w Polsce, Niemczech czy Stanach w takich samych kopalniach podziemnych? na takich samych glebokosciach? w 2011 roku gdy konkurencja naszego GWK ograniczala wydobycie - nasi prezesi postanowili po namowach "pseudoanalitykow" weglowych i nagonce ze strony dostawcow sprzetu i oczywiscie wielkim moralnych wsparciu Pawlaka i dyrektorow z MG , zdecydowanie zwiekszyc wydobycie. Ich celem bylo zredukowanie importu ruskiego wegla. Wiemy wszyscy czym to sie skonczylo. Prosze wiec przypomniec sobie kto jest winny za aktualny stan w jakim sie znalazlo GWK w Polsce.

 • mwm 2 kwietnia 2013 21:15:00
  Profile Avatar

  Jeśli z cytatu "żadna rozproszona energetyka nie jest w stanie wyeliminować zawodowych elektrowni węglowych" wywalić słowo "węglowych" to jest w tym sens. Dalej jestem zachwycony: "kiedy burza uszkodzi dach ich domu..". od kiedy polskie górnictwo dba o domy ??? Rozpieprza wszystko co jest na powierzchni, prowadzi do katastrof powodziowych (Bieruń, Przyszowice, Makoszowy i wiele wiele innych)i nagle odwołuje się do wartości "domu" ??? Wstyd by wam było !

 • swot 2 kwietnia 2013 16:47:24
  Profile Avatar

  Nie wiem kto płaci mediom za takie artykuły. Przecież jeszcze kilka miesięcy temu mówiono o odrodzeniu polskiego górnictwa - przyjęcia ludzi, zwiększenie inwestycji. Teraz nagle obrót o 180 stopni. Najlepiej pozamykać wszystko, przecież w Polsce nic się nie opłaca.

 • WPBYI
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Dostaną barbórkę później, ale z odsetkami
30 listopada 2021
19328
Jaka praca jest równorzędna z pracą górniczą?
29 listopada 2021
15137
Półtorakrotny wymiar okresu pracy górniczej – o co tu chodzi?
30 listopada 2021
13914
Długi weekend dla górników PGG
2 grudnia 2021
12344
Będą zmiany w przepisach o emeryturach górniczych - konsultacja
2 grudnia 2021
11933
Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje
29 listopada 2021
11608
Promocje doktorskie i odznaczenia na Barbórkę
29 listopada 2021
9902
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu
Patronaty portalu