Jeszcze w br. ruszą procedury związane z wykupem działek od prywatnych właścicieli i zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Mszana. Działania te posłużyć mają jednemu celowi: likwidacji zalewiska znajdującego się w Połomi przy ulicy Wolności. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy dyrekcją kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie a władzami i mieszkańcami gminy Mszana, zalewisko zostanie zasypane, a cały teren zrekultywowany.
W związku z licznymi formalnościami, które dopełnić muszą gmina i kopalnia, cały proces potrwa prawdopodobnie kilka lat. Na kopalni spoczywa
m.in. obowiązek wykupu działek. Jak wyjaśnia Gabriel Przeliorz, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, procedury ruszą jeszcze w br., ale bezpieczny termin rozpoczęcia prac w tym rejonie to połowa roku 2014.
Projekt rekultywacji tego obszaru, zaprezentowany przez przedstawicieli kopalni podczas spotkania z mieszkańcami, zakłada wypełnienie zalewiska kamieniem kopalnianym, uregulowanie koryta rzeki Szotkówki tak, by nie stanowiła zagrożenia powodziowego, a następnie wyrównanie całego terenu. Co powstanie na zrekultywowanym terenie, będzie już zależało od decyzji mieszkańców i władz gminy. Co ważne dla lokalnej społeczności, transport kamienia odbywał się będzie drogami technologicznymi, które zostaną wybudowane specjalnie w tym celu. W zamian za zgodę na realizację tej inwestycji gmina oczekuje od kopalni finansowania napraw dróg i budynków zniszczonych przez szkody górnicze. Z tych środków w dwóch miejscowościach: Gogołowej i Połomi zrealizowanych może zostać szereg przedsięwzięć.
W Gogołowej planuje się rozbudowę i remont remizy strażackiej, budowę chodnika na ulicy Jastrzębskiej, przebudowę skrzyżowania ulic Wiejskiej, Jastrzębskiej i Węglowej, remont w Zespole Szkół w Gogołowej (m.in. wymianę instalacji c.o.), budowę sali gimnastycznej, remont wiaduktu drogowego ciągu ulicy Jastrzębskiej oraz remont ulicy Cichej. W Połomi ma powstać również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Wolności, Wiejskiej i Szkolnej, planuje się remont zniszczonej przez objazdy ulicy Szkolnej i mostu na Szotkówce oraz uzbrojenie terenów pod inwestycje na zasypanych terenach zwałowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na pierwszy rzut oka to każdy pomyśli jak kopalnia jest przyjazna mieszkańcom , środowisku . To , że w zamian wykonane zostanie na rzecz społeczeństwa to czysta kalkulacja ! Za tzw gospodarcze wykorzystanie kamienia ( odpadów poeksploatacyjnych ) kopalnia nie poniesie żadnych opłat za tzw składowanie w powyższym przypadku będzie to dotyczyło kwot na grube miliony !!!