Została utworzona 1 kwietnia 1993 r. na bazie części Rybnicko-Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego, jako jedna z siedmiu działających wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Po 20 latach, w ramach Grupy Kapitałowej, skupiła wokół siebie 11 podmiotów.
Aktualny stan jej bazy zasobowej to 567,6 mln t węgla. Jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) w Unii Europejskiej, znaczącym producentem i największym eksporterem koksu na świecie. To największy pracodawca w regionie: w momencie powstania zatrudniała prawie 40 tys. pracowników, a w ciągu 20 lat zapewniała byt 57 tys. osób. Od 1 kwietnia 1993 r. do stycznia 2013 r. zgrupowane w jej strukturach kopalnie wydobyły 277 172 724 t węgla. Łączna długość wszystkich chodników, które wydrążono od początku jej istnienia, to 1 509 872 m. Taką samą długość miałby tunel prowadzący z Jastrzębia nad Bałtyk i z powrotem.
Tylko w 2012 r. do budżetu państwa i budżetów lokalnych odprowadziła 1,8 mld zł podatków i opłat. 6 lipca 2011 r. debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To właśnie w rocznicę tego wydarzenia, podczas pikniku dla załogi, zaplanowane są obchody 20-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.