Kopalnia Krupiński, obecnie najmniejsza kopalnia JSW, 3 grudnia obchodzić będzie 30-lecie swojego istnienia. W fazie budowy nosiła nazwę Suszec. Jak mówi dyrektor Marian Kurpas, przez te 30 lat losy kopalni były takie, jak pozycja węgla na rynku. Obecnie, wraz ze staraniami o nową koncesję, zakład ma przed sobą perspektywy funkcjonowania co najmniej do 2030 r. Związane jest to z udostępnieniem i zagospodarowaniem złóż partii Centralnej, Zgoń i E.
Krupiński, pod względem występujących tu zagrożeń i warunków geologicznych, zaliczana jest do kopalń trudnych. Kopalnia eksploatuje pokłady, których nachylenie przekracza 30 stopni. Produkuje zarówno węgiel energetyczny, jak i koksowy. W kopalni funkcjonują cztery poziomy wydobywcze: 220 m, który jest poziomem schyłkowym, 420 m, 620 m, i 820 m - główny poziom kopalni. Prace udostępniające toczą się poniżej tego poziomu.
Eksploatacja odbywa się w oparciu o trzy ściany, średnie dobowe wydobycie wynosi 8,5-9 tys. t. Zatrudnienie wynosi 2731 osób, z czego 80 proc. pracuje pod ziemią. Kopalnia ma trzy szyby, w szybie trzecim - wentylacyjno-materiałowym - zabudowana jest klatka wielkogabarytowa o nośności 25 t. Oprócz transportowania elementów obudowy w całości, pozwala ona na jednorazowy zjazd 88 osób.
W 2012 r., podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej, kopalnia otrzymała tytuł Kopalni Roku w kategorii Największy Postęp Roku. Zdecydowała o tym m.in. wydajność oraz postęp robót przygotowawczych, które w 2012 r. o 1500 m przekroczyły założenia.
Ujmowany pod ziemią metan zużywany jest do produkcji energii i ciepła w silnikach gazowych oraz do suszenia flotokoncentratu. Kopalnia przymierza się także do produkcji sortymentów ekologicznych.
W galerii: Kopalnia Krupiński w obiektywie Trybuny Górniczej (zdjęcia: Jarosław Galusek - Trybuna Górnicza)
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dobra, jedna z najmłodszych kopalnia o ładnej nowoczesnej infrastrukturze i chlubnej nazwie zasłużonego dla polskiego górnictwa prof. Krupińskiego.